داکتاپمجله پزشکی روانشناسییبوست در اطفال

یبوست در اطفال

۵ مرداد ۹۹54 بازدید

دکتر صدیقه جهانشاهی فرد

۵ مرداد ۹۹54 بازدید

یبوست در اطفال به معنی دفع مدفوع سفت که با درد و ناراحتی برای کودک برای بیش از ۲ هفته است. شایع ترین علت یبوست این است که کودک به علتی خود را نگه داشته و سرموقع دستشویی نرفته و دفع مدفوع با درد همراه بوده و به این دفعات بعدی هم چون خاطره بدی داشته خود را نگه میدارد و آب مدفوع در روده جذب میشود و سفت تر میشود و دفع سخت تر میشود و مثل یک سیکل معیوب یبوست هر روز بدتر میشود.گاهی موقع دیدن تلویزیون و در حین بازی بچه ها حاضر به دستشویی رفتن نمی شوند. از علل دیگر یبوست کم کاری تیرویید ،کلسیم بالای خون که گاهی در اثر مصرف زیاد شیر و لبنیات است و یا بیماری دیابت بی مزه و …است.

درمان یبوست در اطفال

Constipated-Baby-Help-2.jpg

۱- تغذیه :

مواد غذایی که باعث یبوست میشوند منع شوند و نخورد مثل موز و انار و همچنین اگر شیر خیلی زیاد میخورد توصیه میکنیم کمتر استفاده کند. و غذاهایی که بیشتر مصرف میکند یکی روغن زیتون که روزی سه بار همراه غذا و یا تنهایی میل کند و میوه و اب میوه( انجیر و هلو و آلو …تازه و یا خشک انرا) و هر روز سوپ و آش جزو برنامه غذایی باشد.

۲- مصرف داروهای ملین

۳- استفاده از کرمهای ضد التهاب در اطراف مقعد

۴- چنانچه مدفوع سفت دارد که دفع دردناک دارد و یا با دفع خون از مقعد همراه است با از شیاف ملین استفاده کند.

در مورد غذا و مصرف داروی خوراکی شش ماه باید درمان یابد چون این یبوست مزمن است یعنی بیش از ۲ هفته طول کشیده است. ولی شیاف ۱۰ روز پی درپی کافیست.

اگر یبوست درمان نشود باعث عفونت ادراری ، بی اشتهایی ، عصبی شدن کودک و …در نهایت بی اختیاری مدفوع و یا کثیف شدن مرتب لباس زیر کودک میشود.

درمان یبوست مزمن احتیاج به صبر و حوصله و همکاری والدین دارد.

دیدگاه ها