0
داکتاپمجله سلامت و پزشکیکهیر عصبی چیست؟

کهیر عصبی چیست؟

16 Esfand 99579 بازدید
16 Esfand 1399579 بازدید

 

کهیر عصبی چیست؟

کهیر یا اورتیکاریا نوعی واکنش آلرژیک پوست با برآمدگی‌های کوچک و قرمز رنگ با حاشیه‌های مشخص و همراه با خارش و گاهی سوزش است که در موارد نادری ممکن است با احساس درد همراه باشد. کهیر در هر قسمتی از بدن می تواند ایجاد شود و معمولا پس از گذشت چند دقیقه تا چند ساعت برطرف می شود. کهیرها در ابعاد مختلفی به وجود می آیند و به صورت تکی و یا گروهی مشاهده می شوند.

کهیرها به طور کلی به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شوند. کهیرهای حاد (کمتر از 6 هفته) در مدت زمان کوتاه‌تری ایجاد شده و با حذف آلرژن (عامل حساسیت‌زا) برطرف می شوند، درحالی که کهیرهای مزمن (بیشتر از 6 هفته) می توانند تا چند سال روی پوست باقی بمانند و حتی برخی اندام‌های داخلی مانند ماهیچه، گوارش و ریه‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

چه عواملی کهیر را ایجاد می کنند؟

عامل اصلی ایجاد کننده کهیر، ترشح هیستامین می باشد. عوامل حساسیت‌زای متعددی وجود دارند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم باعث آزاد شدن هیستامین می شوند. این عوامل شامل عوامل شیمیایی (مواد غذایی، دارو، گل و گیاه)، عوامل فیزیکی (سرما و گرما، حساسیت به جنس برخی اشیا، حساسیت به برخی حیوانات مانند گربه یا پرندگان)، آفتاب، بارداری و در نهایت عوامل عصبی (شرایط تنش‌زا) می باشد.

در شرایطی که فرد اظطراب و استرس زیادی داشته باشد یا شرایط تنش‌زایی را تجربه کند کهیر عصبی ایجاد می شود. کهیر عصبی نوعی کهیر حاد است و علائم آن پس از چند دقیقه تا چند ساعت برطرف می شود.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا بین بیماری‌های پوستی و بیماری‌های عصبی ارتباطی وجود دارد؟ پوست سرتاسر بدن را فرا گرفته بزرگ‌ترین عضو بدن محسوب می شود. پوست و اعصاب هر دو در دوران جنینی از لایه اکتودرم منشاء می گیرند لذا تغییرات پوستی می تواند نشانه‌ای از تغییرات داخل بدن باشند. به عنوان مثال هنگام استرس، پوست فرد عرق زیادی ترشح می کند و با عصبانیت پوست برافروخته می شود. کهیر عصبی هم می تواند مورد خوبی برای اثبات این ادعا باشد.

 

علت ایجاد کهیر عصبی

 

مطالعه بیشتر: اگزما یا درماتیت چیست؟ علائم و روش های درمانی

علت ایجاد کهیر عصبی چیست؟

همانطور که گفته شد کهیر عصبی زمانی ایجاد می شود که فرد استرس و اضطراب زیادی را به طور طولانی مدت تجربه کند. در این شرایط بدن برای آمادگی بیشتر و پاسخ دادن به تغییرات محیطی هورمون کورتیزول ترشح می کند. زمانی که فرد به طور مکرر در شرایط استرس‌زا قرار داشته باشد، میزان ترشح این هورمون افزایش می یابد. ترشح زیاد کورتیزول باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می شود. کورتیزول همچنین با سلول‌های ماستوسیت پوست ترکیب شده و باعث ترشح هیستامین می شود. هنگامی که سطح هیستامین در جریان خود زیاد شود، مقداری از خون درون مویرگ‌ها از آن خارج و وارد فضای میان بافتی می شود و باعث قرمز شدن پوست و ایجاد کهیر می شود.

همچنین از دیگر عوامل ایجاد کهیر می توان عوامل ژنتیکی را نام برد. پدر و مادری که هر دو کهیر می زنند احتمالا کودکشان هم به همین عارضه مبتلا می شود. اما اگر فقط یکی از والدین این مشکل را داشته باشد، کودک تنها 30 درصد احتمال کهیر زدن دارد.

علائم کهیر عصبی

ظاهر کهیرهای عصبی با دیگر انواع کهیر تفاوت چندانی ندارد. برآمدگی‌هایی با ابعاد مختلف، قرمز رنگ و با حاشیه‌های مشخص که می تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود و باعث خارش و قرمزی محل درگیر شود. معمولا وسط کهیر رنگ پریده‌تر از اطراف آن است اما لزوما اینگونه نیست و می تواند قرمز باشد.


کهیر عصبی در کودکان

کهیرهایی که در کودکان ایجاد می شود، اغلب خودبه‌خود بهبود می یابند. شایع‌ترین علت کهیر در کودکان عوامل شیمیایی مانند حساسیت به مواد غذایی و عدم اطلاع والدین و یا عوامل محیطی مانند نیش حشرات، حساسیت به حیوانات خانگی و گرده گیاهان می باشد. عوامل دیگری مانند آفتاب، استرس، هوای سرد و حساسیت دارویی نیز در ایجاد کهیر موثرند اما چندان رایج نیستند.

همانطور که گفته شد استرس یکی از دلایل ایجاد کهیر در کودک است و می تواند باعث ایجاد کهیر عصبی شود، اما این نوع کهیر در کودکان شیوع چندانی ندارد چرا که کودکان به میزان کمتری نسبت به بزرگسالان در معرض استرس‌های مکرر و شرایط تنش‌زا قرار می گیرند. اما به هرحال ممکن است اتفاق بیفتد. ترس از تنبیه شدن، ترس از عصبانی شدن والدین و ... از عوامل ایجاد استرس در کودکان می باشد.

 

کهیر عصبی در کودکان

 

تشخیص کهیر عصبی

معمولا کهیرهایی که کوچک هستند و وسعت زیادی ندارند، نیازی به تست‌های تشخیصی ندارد. برای کهیر‌هایی که علائم جدی‌تری دارند پزشک برای تشخیص علت بروز کهیر از شما سوالاتی در رابطه با داروی مصرفی، رژیم غذایی که اخیرا مصرف کرده اید، میزان استرس و دغدغه‌هایتان و اینکه آیا دردناک هستند یا خیر می پرسد. سپس با تجویز آزمایش خون، ادرار و پوست به بررسی دقیق‌تر علت بروز کهیر می پردازد.


درمان کهیر عصبی

همانطور که پیشتر گفته شد، کهیر عصبی از نوع حاد است و زودتر از 6 هفته برطرف می شود. اما به هرحال برای تسکین علائم کهیر می توان از آنتی هیستامین‌ها استفاده کرد. در درجه اول آنتی هیستامین‌هایی تجویز می شود که اثر خواب‌آوری ندارند مانند لوراتادین و سیتریزین و در صورتی که اثربخش نباشند از آنتی هیستامین‌های خواب آور مانند هیدروکسی زین و دوکسپین استفاده می شود.

همچنین میتوان از کمپرس آب سرد برای تسکین علائم کهیر استفاده کرد. از پماد کالامین (بدون نسخه) نیز میتوان برای رفع خارش‌هایی که کهیر ایجاد کرده استفاده کرد و پوست را خنک می کند. از مواد دیگری مثل خیار و ماست نیز میتوان برای خنک کردن ناحیه درگیر استفاده کرد.

نکته: در صورتی که باردار هستید برای مصرف این پماد با پزشک مشورت کنید. زیرا هنوز مشخص نشده که میتواند به جنین آسیب برساند یا خیر و یا اینکه روی شیردهی چه تاثیری می گذارد مشخص نیست.

 

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.