0
داکتاپمجله سلامت و پزشکیمارکتینگ پزشکیاهمیت ارتباط خوب پزشک و پرستار

اهمیت ارتباط خوب پزشک و پرستار

3 Khordaad 008 بازدید
3 Khordaad 14008 بازدید

 

اهمیت ارتباط خوب پزشک و پرستار

پزشکان و پرستاران از عناصر اصلی کادر درمانی هستند که با هدفی مشترک ولی در نقش های حرفه ای متفاوت ظاهر شده و به موجب آن دارای درکی متفاوت از نیازهای بیمار هستند و همین امر باعث می شود که هریک اهداف مراقبتی جداگانه ای برای بیمار برنامه ریزی کنند. اهمیت ارتباط خوب پزشکان با پرستاران و سایر اعضای کادر درمانی موضوعی است که باید برای بهبود سطح سلامت جامعه مورد توجه قرار گیرد. 

وجود ارتباط صحیح میان پزشکان و پرستاران به سهولت در برنامه ریزی و دستیابی بهتر به اهداف مشترک درمانی کمک می کند در حالی که عدم مشارکت پرستاران در تصمیم گیری ها منجر به از بین رفتن ارزشهای فردی، عزت نفس و رضایت شغلی در آنها می گردد. در این مقاله قصد داریم به اهمیت ارتباط خوب پزشکان و پرستاران و تاثیر آن در بهبود کیفیت خدمات درمانی بپردازیم.

عوامل موثر بر ارتباط بین پزشک و پرستار

عوامل متعددی در ارتباط میان پزشکان و پرستاران تاثیرگذار هستند که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

دانش و تجربه کافی در مهارت های ارتباطی

 پزشکان و پرستاران اغلب آگاهی و دانش کافی نسبت به مبانی و اصول ارتباطی ندارند و معمولا در هر دو مورد آنها مشاهده می شود که افراد با تجربه کاری بیشتر، دارای مهارت های ارتباطی بهتری نیز هستند.

تعامل کادر درمانی

تعامل موفق میان پزشکان و پرستاران باعث بهبود کیفیت و افزایش کارایی خدمات درمانی ارائه شده می شود.

محیط کاری و نوع حرفه

یافته نشان می دهد که ارتباطات و تعامل کادر درمانی با یکدیگر در مراکزی مانند کلینیک ها و بخش های ویژه که تعریف واضح و دقیق تری از نقشهای حرفه ای وجود دارد، از کیفیت بالاتری برخوردار است.

پیامدهای مثبت ارتباط خوب پزشکان و پرستاران

درک متقابل بیشتر در میان اعضای کادر درمانی بیمارستان ها می تواند به بهبود کیفیت خدمات پزشکی ارائه شده و افزایش میزان رضایتمندی بیماران کمک کند. همکاری در بین پزشکان و دیگر اعضای تیم درمانی مانند پرستاران باعث ارتباط بهتر و در نتیجه امکان هماهنگی و تصمیم گیری های پزشکی موثر و بیمار محور را فراهم می کند. تعامل و ارتباط خوب پزشک و پرستار با پیامد های مثبت دیگری نیز همراه است:

 • بالا رفتن بهره وری
 • افزایش میزان رضایت شغلی
 • ارتقای کارایی و کیفیت خدمات
 • رضایتمندی بیشتر بیماران
 • کاهش استرس و فرسودگی شغلی
 • افزایش حس مشارکت و همکاری در تیم درمانی

 

پیامدهای ارتباط خوب کادر درمان برای بیماران

پزشکان معمولا وظیفه تصمیمات درمانی را برای بیماران بر عهده دارند، اما بخش عمده مراقبت های پزشکی توسط پرستاران انجام می شود. هیچ یک از این دو گروه نمی توانند به طور جداگانه و بدون همکاری با یکدیگر وظایف خود را به درستی و بطور کارآمد به انجام برسانند، بنابراین برای هر دو گروه برقراری ارتباط موثر جهت اطمینان از ارائه بالاترین سطح خدمات پزشکی و حصول اطمینان از ایمنی بیمار امری ضروری است. 

با بهبود ارتباطات میان پزشکان و پرستاران ، بیمارستان ها و مراکز درمانی می توانند سطح مراقبت های ارائه شده به بیماران را بهبود ببخشند که این موضوع باعث افزایش رضایتمندی بیماران و کاهش مواردی همچون خطاهای پزشکی ناشی از سهل انگاری می شود. همکاری موثر و ارتباط خوب کادر درمان مزایای مهم دیگری نیز به همراه دارد:

 •  ارتقای کیفیت خدمات پزشکی و مراقبت از بیماران
 • افزایش میزان رضایتمندی بیماران
 •  کاهش خطاهای درمانی
 • کاهش مدت زمان بستری بیمار در بیمارستان
 • کاهش هزینه های درمانی
 • افزایش آگاهی پزشکان از مسائل و مشکلات بیمار

 

موانع ارتباطی پزشکان و پرستاران

ارتباط دقیق و کارآمد در کادر پزشکی یکی از مولفه های اصلی ارائه مراقبت درمانی با کیفیت به بیماران است. وقتی ارتباط موثری بین پزشکان و پرستاران برقرار نباشد، فاصله ما با استانداردهای درمانی نیز افزایش پیدا می کند. متاسفانه، ارتباط ضعیف بین پزشکان و پرستاران در بیمارستان ها امری متداول است. از عمده ترین دلایل و موانع ارتباطی میان پزشکان و پرستاران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوء تفاهم در نقش های کاری
 • تفاوت در قدرت
 • موقعیت و احترام
 • احساسات متفاوت در تصمیم گیری ها
 •  استقلال حرفه ای


روش های بهبود ارتباطات میان پزشکان و پرستاران

شواهد نشان می دهد که همکاری و ارتباط بهتر بین پزشکان و پرستاران در کارایی سریعتر روند درمانی بیمار، کاهش زمان بستری بیماران در بیمارستان ها، افزایش میزان رضایتمندی بیماران، عوارض جانبی کمتر و بهبود سطح سلامت جامعه تاثیر گذار است. اما چطور می توان این ارتباطات را در عمل بهبود بخشید؟ 

راهکارهای مختلفی را می توان برای بهبود ارتباط پزشکان و پرستاران در بیمارستان ها و مراکز درمانی در نظر گرفت که در ادامه چند مورد از آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگرچه شواهد کمی در مورد میزان بازدهی و کارایی هر کدام از این رویکردها برای دستیابی به نتیجه مطلوب وجود دارد، با این حال هر یک می تواند به نوبه خود تاثیر مثبتی بر ارتباطات میان پزشکان و پرستاران داشته باشند.  برخی از موثرترین رویکردها برای بهبود ارتباطات در زیر شرح داده شده است.


فرهنگ سازی

یکی از مهمترین روش ها در بهبود تعامل کادر درمانی تلاش برای ایجاد فرهنگ احترام متقابل در سازمان است. این امر نیازمند فضایی است که در آن ارتباط باز میان همه اعضای کادر درمانی، همراه با الگوسازی از رفتارهای مناسب و سرمایه گذاری و توجه در سیستمهای پشتیبانی وجود داشته باشد. همچنین باید به کار گروهی و اهمیت نقش هریک از اعضای تیم درمانی در مراقبت از بیمار نیز تاکید شود.

 

آموزش های گروهی

آموزش های گروهی که با هدف بهبود ارتباطات پزشکان و پرستاران انجام می شود باید بر توسعه مهارت های ارتباطی و بهبود درک نقش و مسئولیت های یکدیگر متمرکز باشد. تجربه ثابت کرده که در صورت احترام و اعتماد متقابل ارتباطات و تعامل بهتری شکل می گیرد.

 

فناوری های ارتباطی راهی برای تعامل بهتر پزشکان و پرستاران

فناوری می تواند تاثیر عمده ای در ارتباطات در مراکز بهداشتی داشته باشد. پزشکان ، پرستاران و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند از طریق پلتفرم های آنلاین، در هر زمان و از هر مکان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این سیستم ها امکان ارسال تصاویر پزشکی ، نتایج آزمایش و پیام های متنی و برقراری تماس صوتی و تصویری را دارند. استفاده از این سیستم ها گردش کار و همکاری را بهبود می بخشند و ارتباط سریع تر ، کارآمد و موثر را در کل سازمان تضمین می کنند.

 

سخن داکتاپ

ارتقای ارتباط میان کادر درمان به معنای بهبود کیفیت خدمات شماست و تداوم این امر با مدیریت دقیق و کارآمد مطب و پرسنل محقق می شود. هدف ما در مجموعه داکتاپ سهولت و ارتقای هرچه بیشتر کیفیت خدمات ارائه شده توسط جامعه پزشکی و افزایش سطح سلامت عمومی است. با ما بهترین کیفیت و خدمات را به بیماران ارائه دهید.

 

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.