0
داکتاپمجله سلامت و پزشکیمارکتینگ پزشکیاهمیت کار منشی در مطب پزشکان

اهمیت کار منشی در مطب پزشکان

3 Khordaad 0044 بازدید
3 Khordaad 140044 بازدید

اهمیت کار منشی در مطب پزشکان

با افزایش تعداد متقاضیان خدمات درمانی و مراجعه آنها به مطب پزشکان، حضور فردی متبحر، باتجربه و با ویژگی های خاص برای مدیریت مطب و بیماران امری حائز اهمیت است. نقش منشی در مطب پزشکان تنها محدود به پاسخگویی به تماس ها و تعیین نوبت بیماران نمی شود بلکه موارد مهمی از جمله مدیریت مطب، حفط زیبایی ظاهری و مسائل بهداشتی و .. در جهت ایجاد فضایی مطلوب برای بیماران از خصوصیات یک منشی خوب است.

منشی فردی است که در مطب پزشک اولین و در بسیاری موارد آخرین برخورد را با مراجعین دارد و راهنمایی های لازم را به آنها ارائه میدهد. پس می توان گفت منشی یکی از افرادی است که بیشترین تعامل با بیماران دارد. از این رو برخورد خوب و درست منشی با مراجعین می تواند در افزایش کیفیت خدمات، رضایت هرچه بیشتر بیماران و معرفی مطب به سایرین توسط آنها تاثیر زیادی داشته باشد.

منشی ها به عنوان پل ارتباطی میان پزشک و بیمار، یکی از ارکان مهم و کلیدی در مطب ها و کلینیک های درمانی هستند. در این مقاله قصد داریم به اهمیت کار منشی ها در مطب و تاثیر آن در کارکرد و افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران بپردازیم.


منشی حرفه ای یک سرمایه ارزشمند است

استخدام منشی خوب و حرفه ای یک سرمایه گذاری ارزشمند است. با افزایش میزان رضایتمندی بیماران به مرور زمان بیش از آن چیزی که به منشی خود پرداخت می کنید به سرمایه شما باز می گردد. یک منشی مطب پزشکی با طیف وسیعی از وظایف اداری روبرو است. منشی ها وظایف بالینی بر عهده ندارند ولی با انجام مسئولیت های دفتری که بخشی اساسی در فرایند ویزیت بیماران است به پزشکان و پرستاران اجازه می دهند افراد بیشتری را ویزیت کنند و علاوه بر آن کیفیت خدمات خود را نیز افزایش دهند. وظایف کلی منشی شامل موارد زیر می شود:

 • پاسخگویی به تماسهای دریافتی
 • پاسخ‌دهی به ارباب‌رجوع با رعایت برخورد حرفه ای
 • نوبت‌دهی به بیماران 
 • پذیرش مراجعین و ثبت سوابق پزشکی آن ها
 • تنظیم برنامه پزشک برای حضور در مطب
 • تعیین تاریخ ویزیت های بعدی بیماران ئ تماس با آنها جهت یادآوری
 • نامه‌نگاری‌های لازم اداری و پاسخ دادن به نامه‌ها و ایمیل‌ها
 • انجام امور مختلف اداری
 • انجام امور مالی مطب 

 

اهمیت منشی در مطب

 

ویژگی های فردی یک منشی خوب

یک منشی خوب علاوه بر مهارت های حرفه ای نیاز به ویژگی های فردی مناسب برای انجام درست وظایف و مدیریت مطب نیز دارد. مهارتهای ارتباطی بخش مهمی از عملکرد منشی را تحت تاثیر خود قرار می دهند و توانایی در این زمینه در بالا بردن کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران حائز اهمیت است. موارد زیر از جمله ویژگی های فردی یک منشی خوب  به شمار می رود.  

 • اعتماد به نفس و شناخت مناسب از شخصیت و توانایی های خود
 • رفتار اجتماعی و احترام به مراجعین
 • حافظه و حضور ذهن مناسب و توان مدیریت همزمان چند مساله
 • قابلیت تصمیم گیری
 • خلاقیت و نوآوری
 •  فن بیان خوب
 •  خونسردی، حوصله، صبر
 • وقت شناسی
 • تسلط به مبانی ارتباطات اثربخش

 

مزایای پزشکی آنلاین برای منشی های مطب پزشکی

 خدمات پزشکی آنلاین موضوعی است که امروزه بیش از پیش مورد توجه کاربران قرار گرفته است. با گسترش فناوری های ارتباطی شاهد حضور و توسعه خدمات آنلاین در عرصه پزشکی بوده ایم که باعث افزایش کیفیت و سهولت در دسترسی به خدمات برای بیماران شده است. توسعه خدمات پزشکی آنلاین برای پرسنل مطب و منشی ها نیز مزایای فراوانی به همراه داشته است. در اینجا چند مورد از تاثیرات پزشکی آنلاین بر بهبود کیفیت خدمات و شرایط کاری منشی ها می پردازیم.


کارایی بهتر

با استفاده از مشاوره و نوبت دهی آنلاین حجم کاری روزانه منشی ها کاهش پیدا کرده و به آنها این امکان را می دهد که تمرکز خود را روی سایر امور گذاشته  و نقش خود را در انجام امور دیگر مطب گسترش دهند. 

کاهش قرار گرفتن در معرض بیماری

ریسک ابتلا به کرونا و خطر قرار گرفتن در معرض بیماری های واگیردار، واقعیتی است که منشی ها و کارکنان مطب هر روز با آن روبرو هستند. فناوری هایی مانند مشاوره و نوبت دهی آنلاین با کاهش ازدحام بیماران در مطب ها و مراکز درمانی این خطر را کاهش می دهند. 

 

اهمیت کار منشی

 

کاهش زمان انتظار بیماران

متاسفانه منشی ها اغلب مسوالت تعامل با بیمارانی را بر عهده دارند که به علت طولانی شدن زمان انتظارشان ناراضی هستند. خدمات پزشکی آنلاین با کاهش برخورد ها و جلوگیری از انتظار بیش از حد بیماران فضای مطب را برای کارکنان به محیطی با آرامش تبدیل می کند.

سالن انتظار آرام و شلوغی کمتر مطب

خدمات آنلاین پزشکی از چند طریق به ایجاد فضای آرام در اتاق انتظار کمک می کند. با استفاده از مشاوره آنلاین بیماران کمتری به صورت حضوری مراجعه می کنند و در نتیجه ازدحام بیماران در مطب کاهش می یابد و همچنین با استفاده از خدماتی مانند نوبت دهی آنلاین، هر بیمار در زمان دقیق خود مراجعه کرده و بیماران در سالن های انتظار تجمع نمی کنند.

افزایش سودآوری

کارمندان اداری ممکن است مستقیما از افزایش سودآوری بهره مند نشوند، اما از تاثیرات آن مانند افزایش حقوق، بودجه بیشتر برای پیشرفت حرفه ای، ارتقای دفتر و امنیت شغلی برخوردار می شوند.


سخن داکتاپ

اگر شما هم مانند ما جایگاه منشیان را مستلزم داشتن تخصص و مهارت های مختلف می دانید و قصد دارید رفتار حرفه ای شما از امتیازات مطب تان محسوب شود می توانید برای مشاوره در این زمینه با ما در ارتباط باشید. ما در مجموعه داکتاب به دنبال ارتقای کیفیت و سهولت خدمات پزشکی و درمانی در راستای افزایش سطح سلامت در جامعه هستیم. 

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.