0
داکتاپمجله سلامت و پزشکیتفاوت ها لازم برای مطب پزشک در ایام کرونا و ایام عادی

تفاوت ها لازم برای مطب پزشک در ایام کرونا و ایام عادی

3 Khordaad 0010 بازدید
3 Khordaad 140010 بازدید

 

تفاوت ها لازم برای مطب پزشک در ایام کرونا و ایام عادی

شیوع ویروس کرونا در همه زمینه ها اعم از اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، مذهبی، فرهنگی و خصوصا در حوزه پزشکی و خدمات درمانی مشکلات پیچیده و چالش برانگیزی را به وجود آورده است. پزشکان به عنوان عضو اصلی و تاثیرگذار در ارائه خدمات درمانی و بهداشتی در این دوران نقش مهمی در تشخیص، مهار و درمان بیماران و مبتلایان به کرونا بر عهده داشته اند. افزایش چشمگیر مبتلایان باعث شده تا پزشکان و کادر درمانی علیرغم خطرات و مشکلات ایجاد شده، در جهت عمل به مسئولیت اجتماعی و تعهد خود برای درمان بیماران فشار بسیار زیادی را متحمل شوند. سوال مهمی که باید از خود بپرسیم این است که آیا پزشکان در این شرایط، آمادگی و امکانات لازم برای خدمت به جامعه و متقاضیان خدمات درمانی را دارند؟

در حال حاضر با توجه به نیاز بالای جامعه به خدمات درمانی لزوم فعالیت مراکز پزشکی کاملا احساس می شود ولی از آنجا که مطب ها و بیمارستان ها می توانند محیطی آلوده و خطرناک برای مراجعین باشند، نیاز است که برای سلامت بیماران و کادر درمانی تمهیداتی اندیشیده شود. در این مطلب قصد داریم به مواردی که باید برای مطب پزشکان در دوران کرونا (نسبت به زمان پیش از آن) در نظر گرفته شود را مورد بررسی قرار دهیم.

 

مدیریت مطب در دوران کرونا

همانطور که پیشتر اشاره کردیم مطب ها و مراکز درمانی با توجه به ازدحام بیماران می توانند مکانی خطرناک از نظر انتقال ویروس کرونا باشند. با این حال در بسیاری از موارد بیماران برای درمان و معالجه ناچار به مراجعه و حضور در مطب ها و بیمارستان ها هستند. مدیریت درست مطب و رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند در کنترل این مشکل تاثیر گذار باشد. یکی از ابزارهای بسیار موثر برای جلوگیری از ازدحام بیماران در مطب ها و بیمارستان ها استفاده از سرویس نوبتدهی آنلاین است که باعث می شود مراجعین دقیقا در زمان مورد نظر در مطب حاضر شوند و شاهد تجمع بیماران در سالن های انتظار نباشیم. علاوه بر این رعایت پروتکل های بهداشتی برای بیماران و همچنین کادر درمان امری حائز اهمیت است. تهیه امکانات لازم از جمله ماسک و دستکش در کنار ضدعفونی منظم مطب و تفکیک فضاهای داخلی از جمله عوامل مهم در جلوگیری از انتشار ویروس کرونا هستند. از دیگر موارد مهم در مدیریت مطب در دوران کرونا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تهیه دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی برای پرسنل مطب و درمانگاه
 • تامین امکانات مورد نیاز بیماران و مراجعه کنندگان جهت پیشگیری از کرونا
 • استفاده از فضای مجازی برای کاهش مشتریان حضوری در صورت امکان
 • مدیریت زمان های حضور و انتظار مراجعین در مطب و درمانگاه
 • توسعه فضا و محیط انتظار بیماران 

 

مدریت مطب در دوران کرونا

 


مراقبتهای عمومی مطب ها و کلینیک ها

رعایت پروتکل های بهداشتی نظیر فاصله گذاری اجتماعی و ضد عفونی محیط مطب ها و بیمارستان ها موضوعی است که باید حتما مورد توجه قرار گیرد. رعایت هرچه بیشتر این موارد برای کاهش ریسک انتقال بیماری و حفظ سلامتی کادر درمان ضروری و تاثیرگذار است. برای این امر توصیه می شود که مطب ها رعایت موارد زیر را حتما در نظر داشته باشند.

 • نوبت دهی تلفنی یا اینترنتی برای جلوگیری از تجمع مراجعین
 • غربالگری بیماران از نظر وجود علائم کرونا
 • استفاده از ماسک سه لایه و دستکش
 • رعایت فاصله گذاری اجتماعی
 • شست و شو و ضد عفونی دست ها
 • ممنوعیت آوردن همراه
 • انجام تراکنشهای مالی به صورت آنلاین
 • استفاده از وسایل یکبار مصرف
 • ضدعفونی فضاهای مشترک

ارتباط با بیماران در دوران کرونا

یکی از عوامل مهم در کنترل و جلوگیری از شیوع کرونا ارائه خدمات پزشکی آنلاین است که به بیماران کمک می کند تا بخش زیادی از مشکلات خود را بدون نیاز به حضور در بیمارستان ها و مطب ها و تماس مستقیم با سایر افراد و قرار گرفتن در معرض بیماری برطرف کنند. 

خدمات پزشکی آنلاین این امکان را به پزشکان می دهد تا از روش های گوناگونی  مانند مشاوره تلفنی بیماران، پرسش و پاسخ آنلاین و مشاوره اینترنتی، رسانه های اجتماعی و همچنین موارد دیگری از قبیل استفاده از نرم افزارهای مدیریت مطب و راه اندازی وبسایت شخصی با بیماران در ارتباط باشند.

 

ارتباط با بیماران در دوران کرونا

 


پزشکی آنلاین، راهکاری برای مقابله با کرونا

پزشکی آنلاین یکی از مولفه های کارآمد در مقابله با گسترش ویروس کرونا است. در سالهای ویزیت های حضوری به سمت مشاوره های آنلاین پزشکی سوق پیدا کرده اند و در حال حاضر مشاوره های پزشکی آنلاین تقریبا در همه تخصص های پزشکی انجام می شود. 

خدمات پزشکی آنلاین می تواند باعث بهبود دسترسی به خدمات درمانی، کاهش فشار بر کادر پزشکی و درمان و به حداقل رساندن ریسک انتقال مستقیم ویروس در میان بیماران و کادر پزشکی شود. خدمات پزشکی آنلاین همچنین می تواند برای غربالگری و تریاژ بیماران مشکوک به کرونا نیز استفاده شود. اگرچه در مشاوره های آنلاین پزشک قابلیت معاینه بدنی بیمار ندارد اما امکان جمع آوری طیف وسیعی از اطلاعات را برای او میسر میکند و می تواند برای موارد بسیاری مانند ویزیت های سرپایی و مشاوره های قبل از پذیرش و ... استفاده شود. پزشکی آنلاین مزایای متعددی نیز برای پزشکان فراهم می کند که در اینجا تعدادی از آنها را نام می بریم.

 • جلوگیری از ازدحام بیماران در مطب و کلینیک
 • صرفه جویی در وقت و درآمد بیشتر
 • نداشتن محدودیت زمانی
 • کاهش ریسک انتقال بیماری و ابتلای کادر درمان
 • اعتبار بخشیدن و شخصیت سازی برند
 • معرفی گسترده خدمات شما به بیماران

سخن داکتاپ

استفاده از مشاوره و نوبت دهی آنلاین در ایام کرونا می تواند انتخابی هوشمندانه برای سهولت بیشتر اداره مطب  و جلوگیری از رفت و آمد های غیر ضروری باشد.  پس اگر هنوز شرایط مطب خود را با استفاده از خدمات آنلاین مناسب تر از گذشته نکرده اید، زمان آغاز استفاده شما از خدمات  داکتاپ فرا رسیده است.

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.