0
داکتاپمجله سلامت و پزشکیمشاوره آنلاین جایگزین ویزیت حضوری نیست

مشاوره آنلاین جایگزین ویزیت حضوری نیست

3 Khordaad 0014 بازدید
3 Khordaad 140014 بازدید

 

مشاوره آنلاین جایگزین ویزیت حضوری نیست

مشاوره آنلاین پزشکی از جمله خدماتی است که بسیاری از ما با نام آن آشنا هستیم و یا شاید تجربه استفاده از آن را نیز داشته ایم. مشاوره اینترنتی به خصوص در سال های اخیر و پس از شیوع ویروس کرونا با جلوگیری از رفت و آمد های غیر ضروری و ازدحام بیماران در مراکز درمانی کمک قابل توجهی به بهبود کیفیت خدمات درمانی داشته است ولی سوال اینجاست که آیا مشاوره های آنلاین پزشکی می توانند جایگزین ویزیت حضوری باشند؟

زمانی که پزشک اورژانس به محل حادثه اعزام می شود ابتدا تشخیص می دهد که بیمار نیاز به انتقال به بیمارستان دارد یا خیر و این ویزیت اولیه که در محل حادثه صورت می گیرد عملا تناقضی با انتقال فرد به بیمارستان نداشته و این مساله تماما با تشخیص پزشک صورت می گیرد. مشاوره آنلاین نیز دقیقا به همین صورت است و در بسیاری از موارد می تواند به عنوان ابزاری اولیه در بررسی و تشخیص زودهنگام علائم استفاده شود. در این مقاله به بررسی مزایای مشاوره آنلاین و نقش آن در کنار ویزیت حضوری بیماران برای افزایش کیفیت خدمات درمانی می پردازیم پس با ما همراه باشید.

مهمترین موارد استفاده از مشاوره آنلاین 

مشاوره آنلاین با مزایای فراوانی همراه است که از جمله مهمترین آنها می توان به عدم محدودیت جغرافیایی اشاره کرد. بسیاری از بیماران در شهر های دور دست زندگی می کنند و دسترسی به پزشک متخصص ندارند. در بعضی موارد کمبود زمان و مشغله زیاد باعث می شود بسیاری از ما نسبت به علائم خود بی تفاوت باشیم. مواردی از این دست بسیار فراوان است و مشاوره آنلاین حجم زیادی از نیازهای این متقاضیان خدمات درمانی را پوشش می دهد. از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

1-مشاوره  آنلاین در خدمت بیماران شهرهای دیگر

برای افرادی که در شهرها و مناطق دوردست یا محروم زندگی می کنند دسترسی به خدمات درمانی یا پزشک متخصص می تواند امری بسیار چالش برانگیز باشد. مشاوره آنلاین این امکان را می دهد تا بیماران از هر مکانی به راحتی به پزشکان مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.  

2-مشاوره اینترنتی به عنوان مقدمه برای اطمینان از لزوم مراجعه به پزشک

مشاوره آنلاین می تواند به عنوان ابزاری برای تشخیص زود هنگام و به موقع بیماری ها استفاده شود. بسیاری از افراد به دلایلی مانند کار زیاد و کمبود وقت، سختی رفت و آمد یا صرفه جویی در هزینه ها، بیماری خود را نادیده گرفته و از مراجعه به پزشک اجتناب می کنند. در اینگونه موارد بیمار می تواند با استفاده از مشاوره اینترنتی و به راحتی علائم خود را با پزشک در میان گذاشته تا در صورت نیاز و تشخیص پزشک به مطب مراجعه کند.

3-مشاوره اینترنتی برای مواردی که نیاز به معاینه بصری و بویژه لمس ندارند

در بسیاری از موارد مانند مشاوره های روانشناسی پزشک نیازی به معاینه بصری و لمس بیمار ندارد و شرح حال بیمار از طریق مکالمه و مطالعه پرونده بیمار قابل تشخیص است. در این دسته موارد مشاوره اینترنتی علاوه بر اینکه مشکلات رفت و آمد و مراجعات حضوری را برای پزشک و بیمار حل می کند، تا حد قابل توجهی  در زمان و هزینه صرفه جویی کرده و باعث افزایش راندمان کاری و کیفیت خدمات درمانی می شود.

 

مشاوره پزشکی آنلاین

 

4-مشاوره اینترنتی راه حلی برای نشان دادن نتایج آزمایش به پزشک

احتمالا بسیاری از ما تا به حال این تجربه را داشته ایم که برای نشان دادن جواب آزمایش به پزشک و بررسی آن نیاز باشد تا به مطب پزشک مراجعه کنیم. این مشکل زمانی بیشتر حس می شود که فاصله مطب و آزمایشگاه یا محل زندگی ما دور بوده و نیاز به رفت و آمد طولانی داشته باشد و یا مثلا برای افرادی که کارمند هستند و در ساعات کاری امکان مراجعه مکرر به مطب پزشک را ندارند. مشاوره آنلاین به راحتی این مشکل را برطرف کرده و بیمار می تواند در هر زمانی به سادگی جواب آزمایش خود را برای پزشک ارسال کرده و از نتیجه آن مطلع شود.

5-مشاوره برای بیمارانی که خروج از منزل برای آنها دشوار است

مشاوره آنلاین برای برخی بیماران که شرایط خاص دارند بسیار سودمند است. منظور از شرایط خاص بیمارانی است که بنا به دلایلی مانند ناتوانایی های جسمی توان حرکتی برای خروج از منزل و رفت و آمد های طولانی را ندارند و یا افرادی مانند سالمندان که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و حضور در مراکز درمانی آلوده می تواند برای آنها خطرناک باشد.

6-مشاوره برای کم کردن رفت و آمدهای غیر ضروری بویژه در ایام کرونا

در شرایط کنونی و با توجه به همه گیری بیماری کرونا اجتناب از رفت و آمد های غیر ضروری و ازدحام در مراکز درمانی و وسایل نقلیه عمومی نقش بزرگی در قطع چرخه انتقال ویروس و اوج گیری مجدد بیماری دارد.

7-مشاوره در خدمت بیماران خجالتی

گاهی اوقات افراد صرفا به دلیل اینکه از بیان کردن علائم خود یا مشاوره با پزشک دچار اضطراب و خجالت زدگی می شوند از مراجعه به پزشک امتناع می کنند. این مشکل در مواردی مانند نوجوانان یا سنین پایین تر بیشتر مشاهده می شود. البته عوامل متعدد دیگری نیز در عدم مراجعه بیماران به پزشک دخیل هستند که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد. 

  • برخی افراد پزشک گریز هستند
  • بیمار مشکلاتی دارد که در وهله اول از صحبت رو در رو درباره آن خجالت می کشد
  • بعضی افراد از حضور در مکان های شلوغ و عمومی رنج میبرند(مانند برخی بیماران اعصاب و روان)
  • مشاوره اولیه می تواند برای افرادی که از بابت هزینه های درمان نگران هستند، راهنمای خوبی باشد
  • برخی بیماران در ایام شیوع کرونا با حضور در مطب پزشکان راحت نیستند
  • خطر انتقال بیماری از فرد بیمار به سایر افراد وجود دارد.

 

مشاوره اینترنتی

 

مشاوره آنلاین ابزاری قدرتمند در خدمت پزشکان

همانطور که پیشتر گفته شد مشاوره آنلاین می تواند به عنوان ابزاری کارآمد در کنار ویزیت حضوری برای پزشکان باشد. یکی از راه های موثر در جلب اعتماد بیماران و بهبود کیفیت خدمات پزشکی، ارتباط دو طرفه و در واقع ایجاد یک پل ارتباطی در جهت تعامل هرچه بیشتر بین پزشک و بیمار می باشد. ممکن است پزشک زمان و شرایط مراجعه مکرر به مطب و رسیدگی به وضعیت بیماران خود را نداشته باشد ولی مشاوره آنلاین به دلیل انعطاف پذیری زمانی و مکانی این امکان را می دهد که پزشک در هر شرایطی در دسترس بیماران قرار داشته و به مشکلات ضروری آنها رسیدگی کند. از جمله مواردی که به کمک مشاوره آنلاین امکان پذیر می شود :

  • در صورت لزوم برای حفظ ارتباط با بیماران هنگام سفر پزشکان به خارج از کشور
  • برای مواقعی که به دلیل مشکلاتی پزشک می خواهد یک روز به مطب نرود
  • برای مواقعی که پزشک از قبل تشخیص میدهد که مراجعه بعدی بیمار نیاز به حضور ندارد
  • برای بیماری های مسری، پزشک میتواند پیش از مراجعه حضوری از وخامت حال بیمار مطلع شده و مقدمات ویزیت حضوری را برنامه ریزی کند

مشاوره آنلاین به بیمار امکان می دهد که در صورت عدم نیاز با تشخیص و صلاحدید پزشک ویزیت حضوری نشود و هزینه کمتری پرداخت کند. علاوه بر این با استفاده از مشاوره آنلاین خطر انتقال بیماری در مطب و مراکز پزشکی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا میکند که این امر باعث آسودگی خاطر بیشتر بیماران و کادر درمانی می شود و در آخر اینکه استفاده از فناوری های روز با سهولت ارائه خدمات درمانی، اهمیت هرچه بیشتر پزشکان به بیمارانشان را نشان می دهد.


سخن داکتاپ

مشاوره آنلاین اگر چه جایگزینی برای ویزیت های حضوری نیست ولی نقش آن به عنوان یک ابزار ارتباطی موثر برای پزشکان گرامی و بیماران در راستای سهولت هرچه بیشتر روند درمانی و ارتقای سطح سلامت جامعه غیر قابل انکار است. هدف ما در مجموعه داکتاپ از ابتدا تاکنون سهولت ارتباط میان جامعه پزشکی و بیماران بوده است و  مفتخریم که در دستیابی به این هدف تا اینجای مسیر ثابت قدم بوده ایم. 

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.