داکتاپمجله سلامت و پزشکیمطالب مرتبط با درددردهای ستون فقرات

دردهای ستون فقرات

14 Shahrivar 0044 بازدید
14 Shahrivar 140044 بازدید

درد­های ستون فقرات

از مهم­ترین مشکلاتی که می ­تواند در زمینه­ ی درد­های استخوانی و مفصلی برای افراد به وجود بیاید، دردهای ستون فقرات است. این درد­ها انواع مختلفی دارند و هر یک می­ تواند یک یا چند مشکل برای فرد بیمار به همراه داشته باشد.

  دردهای ستون فقرات  

ستون فقرات چیست؟

ستون فقرات متشکل است از 33 عدد استخوان که به آن­ها مهره نیز می­ گویند. این 33 عدد مهره، در حال مراقبت از نخاع انسان هستند و همزمان به فرد اجازه­ ی حرکت و خم و راست شدن را می دهد. باید توجه داشت که هر ناحیه از ستون فقرات، یک ویژگی و یک کارکرد منحصر به فرد دارد.

 

علت بروز دردهای ستون فقرات چیست؟

دلایلِ متعددی برای بروز دردهای ستون فقراتوجود دارند که می ­توان به عنوان مهم­ترین علت ­ها به بالا رفتن سن فرد، سبک نادرست در وضع فیزیکال زندگی، برخود ضربه­ های ناگهانی ناشی از تصادف و مشکلات مادرزایی اشاره کرد.

 

انواع عوارض درد­های ستون فقرات

 

هر نوع درد در ستون فقرات، می ­تواند به بروز مشکلی در ناحیه­ ی دیگری در بدن منتج شود یا به معنای دیگر، مشکلاتی که در قسمت­ های دیگر بدن رخ می­دهند می­ توانند به دلیل ایجاد عارضه در ستون فقرات باشد.

  1. بروز اختلال در بینایی، شنوایی و حتی بروز اختلال در سیستم گوارشی می­ توانند دلیلی بر ایجاد عارضه در مهره ­های قسمت گردن ستون فقرات باشد.
  2. داشتن سر­درد­های مکرر، درد در قفسه سینه، درد گرفتنِ معده و همچنین درد در ناحیه­ ی کلیه، می­ تواند دلیلی بر بروز مشکل در ستون فقرات باشد.
  3. درد در ناحیه­ پاها و کمر، می­تواند نشان­گرِ این باشد که ستون فقرات فرد در ناحیه­ ی کمر مشکل دارد.

چند نوع دردِ ستون فقرات وجود دارد؟

مجموعاً چهار نوع درد در ستون فقرات وجود دارد که در این بخش به بررسی آن­ها خواهم پرداخت.  
  1. درد­های مکانیکال ستون فقرات

این نوع از درد­ها، با شدت گرفتن حرکات بدن، تشدید می­ شوند. درد­هایی که ناشی از آسیب دیدگی­ های دیسک، در رفتنِ استخوان­ ها، بروز آرتروز، شکستگی­ های استخوانی ستون فقرات به وجود می­ آیند. دلایل اصلی بروز چنین درد­هایی عمدتاً از ضربه خوردنِ شدید، انجام حرکات ناگهانی و همچنین کار بیش از اندازه با لپ­تاپ، موبایل ناشی می­ شوند.

 

      2.درد­های التهابی ستون فقرات

دلیل اصلی بروز این نوع از درد­های ستون فقرات، بیماری­ هایی است که استخوان­ ها را ملتهب می­ کنند، مانند روماتیسم. دسته­ ی دیگری از بیماری­ ها مثل تب مالت و یا سل از آن جهت که می ­توانند دیسک ­ها را درگیر و عفونی کنند نیز می ­توانند دلیلی بر درد­های التهابی ستون فقرات باشند. جالب است بدانید در بیماری تب مالت به علت درگیر شدن ریشه ­های عصبی، ممکن است درد­های شدیدی در ناحیه­ ی گردن فرد بیمار حس شود که این عارضه حتی با انجام ام آر آی نیز قابل تشخیص نیست. نام این دسته از درد­ها، دردهای غیر­اختصاصی است.

 

       3.درد­های ارجاعی ستون فقرات

این نوع از درد­های ستون فقرات به نوعی از درد­ها اطلاق می­ شوند که ریشه­ ی آن­ها در نقاط دیگر بدن است اما دردشان در ستون فقرات حس می­ شود. برای مثال دردِ ناشی از بیماری­ های قلبی ممکن است در ناحیه­ ی ستون فقرات گردنی حس شود.

 

       4.درد­های انتشاری ستون فقرات

این نوع از درد­ها، دقیقاً برعکسِ مدلِ درد­های ارجاعی است. درد­های انتشاری به این شکل است که برای مثال فرد بیمار دردی را در ناحیه­ ی بازو و کتف­ها حس می­ کند در حالی که علت درد عارضه ­­ای است که در ناحیه­ ی ستون فقرات گردنی رخ داده است.

 

کدام یک از دردهای ستون فقرات خطرناک است؟

درد­های ستون فقرات در ناحیه­ ی گردن بسیار کم خطرتر از همین درد­ها در ناحیه­ ی کمر است. درد­های در ناحیه­ ی کمر ستون فقرات نیاز به توجه ویژه دارند. درد­هایی که ممکن است علت رخ دادنشان تنگی کانال نخاع باشد. همچنین درد­های ستون فقراتی که ناشی از بیماری­ هایی مانند سرطان هستند باید بسیار جدی و خطرناک تلقی شوند.

دردهای ستون فقرات دکتر ولییان فوق تخصص درد

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.