داکتاپمجله سلامت و پزشکیروانپزشکی و روانشناسیتست‌های روانشناسی که می‌توانید در خانه بدهید

تست‌های روانشناسی که می‌توانید در خانه بدهید

1 Amordaad 9950 بازدید
1 Amordaad 139950 بازدید

 

همه ما دوست داریم بیشتر در مورد خودمان بدانیم. خودکاوی به ما کمک می‌کند که خودمان را بهتر بشناسیم و شناخت بهتر کمک می‌کند تا برای آینده‌ی خود تصمیمات بهتری بگیریم. برای این که کمی بیشتر از روحیات، احساسات و استعدادهای خود باخبر بشیم، تست‌های روانشناسی ایده‌ی خوبی به نظر می‌رسند. فقط کافی است که نیم ساعتی وقت بگذارید و یک تست شخصیت شناسی بدهید تا ببینید چه شغل‌هایی برای شما مناسب است. یا مثلاً به ۳۰ یا ۴۰ سوال پاسخ بدهید تا ببینید افسرده هستید یا نه. در این مقاله می‌خواهیم چند تست روانشناسی معتبر که می‌توانید در خانه در آن‌ها شرکت کنید را به شما معرفی کنیم.

 

چقدر می‌توان به تست‌های روانشناسی اعتماد کرد؟


بیش از هزاران تست روانشناسی در دنیا وجود دارد که کاربردهای مختلفی دارند. از تشخیص اختلالات روانی مختلف گرفته تا کشف استعدادهای نهفته. تست‌های روانشناسی می‌توانند دیدی کلی در مورد خودتان به شما بدهند ولی قطعاً دقیق نیستند. با این حال ابزارهای بسیار ارزشمندی هستند؛ به ویژه برای کارهای تحقیقاتی یا بررسی‌های سازمانی.

بسیاری از تست‌های خودشناسی و استعدادیابی با پرداخت هزینه انجام می‌شوند. آزمون‌های تشخیص افسردگی و اضطراب نیز همین طور هستند. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا ارزش هزینه کردن دارند یا نه؟

اگر مشاور یا روان درمانگرتان پیشنهاد داده که تست روانشناسی بدهید، شاید بهتر باشد به حرفش گوش کنید. مگر این که احساس کنید می‌خواهد از شما پول بیشتری بگیرد. این هم مد نظر داشته باشید که بیشتر شیوه‌های روان درمانی و مشاوره نیازی به تست‌های شخصیت شناسی یا آزمون‌های تشخیصی ندارند.

دسته‌ای از تست‌ها هستند که برای استخدام باید آن‌ها را بگذرانید. مثلاً خلبان‌ها در آزمون سلامت روان خاصی شرکت می‌کنند. این تست‌های روانشناسی اجباری هستند و طوری طراحی شده‌اند که ارزیابی دقیقی از فرد داشته باشند. 

برخی از وبسایت‌های کاریابی نیز تست‌های شخصیت شناسی در سایت خود گذاشته‌اند که نتیجه‌اش در پروفایل شما به نمایش در می‌آید. این تست‌ها آنقدرها هم دقیق نیستند ولی شاید مدیران را ترغیب به استخدام شما بکنند. یعنی آنچنان ارزشی برای خودشناسی ندارند و بیشتر به درد نشان دادن استعدادها و مهارت‌ها می‌خورند.

 

تست‌های خانگی دربرابر تست‌های تخصصی


در سال‌های اخیر مراکز سنجش ضریب هوشی و استعدادیابی زیادی تاسیس شده‌اند که تست‌های تخصصی و حرفه‌ای از شما می‌گیرند. البته این مراکز بیشتر به درد کودکان می‌خورد ولی خدماتی به بزرگسالان نیز ارائه می‌دهند. تست‌های تخصصی این مراکز گران‌تر است، زمان بیشتری می‌برد و قاعدتاً دقیق‌تر هم هست. ارزیابی مراکز استعدادیابی از کودکان می‌تواند مفید باشد و جهتی کلی برای برنامه‌ریزی آینده‌ی کودک به والدین بدهند. اما تست‌هایی که از بزرگسالان می‌گیرند، تفاوت چندانی با تست‌های آنلاین رایگان و پولی ندارند.

 

تست‌های روانشناسی که می‌توانید در خانه از خود بگیرید


در ادامه چند مورد از تست‌های معتبر روانشناسی که می‌توانید در خانه از خود بگیرید را معرفی کرده‌ایم. تمام این تست‌ها به صورت رایگان موجود هستند فقط کافی است در گوگل جستوجویی بکنید.

 

تست‌های شخصیت شناسی


تست‌های شخصیت شناسی زیادی وجود دارند که با اهداف مختلف ساخته شده‌اند. مثلاً تست DISC برای ارزیابی و پیش‌بینی رفتار کارمندان در شرایط مختلف شغلی طراحی شده است و می‌تواند تا ۱۵۰ تیپ رفتاری را دسته بندی کند. یا مثلاً تست شخصیت شناسی ۱۶ عاملی کاربردهای بالینی دارد و برای بررسی سازگاری زوج‌ها نیز استفاده می‌شود. گفته می‌شود که افراد و سازمان‌های مختلف سالانه ۲ میلیارد دلار از قبل تست‌های شخصیت شناسی درآمد دارند.

بهترین تست شخصیت شناسی که می‌توانید در منزل از خود بگیرید، تست شخصیت شناسی میرز بریگز یا MBTI است. این تست شخصیت شما را در ۴ جنبه مورد بررسی قرار می‌دهد:

 • درون گرا (Introverted) هستید یا برون گرا (Extroverted)
 • برای پردازش اطلاعات حسی (Sensing) عمل می‌کنید یا شهودی (iNtuitive)
 • در تصمیم‌گیری‌ها منطقی (Thinking) هستید یا احساسی (Feeling)
 • این که قضاوت گر (Judging) هستید یا سعی می‌کنید که درک (Perceiving) کنید


پس از پاسخ دادن به سوالات آزمون MBTI، یکی از دو صفت موجود در هر خط از ۴ خط بالا به شما نسبت داده می‌شود. مثلاً اگر نتیجه‌ی آزمون به شما بگوید که شخصیت شما ENTJ است؛ یعنی برون‌گرا، شهودی، منطقی و قضاوت‌گر هستید. 

آزمون MBTI توسط کاترین بریگز و دخترش ایزابل میرز طراحی شده و در سال ۱۹۴۰ منتشر شد. گفته می‌شود که خانم بریگز در زمان طراحی این تست، از نوشته‌های کار یونگ (روانپزشک نامدار) الهام گرفته است. امروزه این تست یکی از معروف‌ترین آزمون‌های روانشناسی در دنیا است. تست MBTI به صورت رایگان در سایت‌های زیادی وجود دارد. نتیجه‌ی آزمون معمولاً به این شکل است که شغل‌های مناسب و شخصیت‌های معروفی که تیپ شخصیت‌شان مثل شما است را نیز نمایش می‌دهد.

 

تست افسردگی بک


تست افسردگی بک توسط آرون بک و همکارانش طراحی شده و شامل ۲۱ سوال است. البته شکل دیگری از آن نیز وجود دارد که کوتاه‌تر است و ۱۳ سوال دارد. از این تست برای تشخیص‌های بالینی و کارهای تحقیقاتی نیز استفاده می‌شود. تست افسردگی بک برای افراد بالای ۱۳ سال طراحی شده و تکمیل کردنش حداکثر ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. 

انواع افسردگی را بشناسید

نتیجه‌ی آزمون بک به این صورت است که شرایط روانی شما را در یکی از ۵ وضعیت زیر توصیف می‌کند:

 • افسردگی شدید
 • افسرده
 • افسردگی خفیف
 • در آستانه افسردگی
 • طبیعی

 

تست اضطراب کتل


تست اضطراب کتل یکی دیگر از تست‌های روانشناسی مفیدی است که می‌توانید در خانه از خود بگیرید. این تست شامل ۴۰ سوال است و توسط ریموند برنارد کتل تهیه شده. نیمی از سوالات برای بررسی اضطراب پنهان و نیمی دیگر برای بررسی اضطراب آشکار هستند. نهایتاً نتیجه‌ی آزمون به صورت یکی از پنج حالت زیر گزارش می‌شود:

 • ناپایداری هیجانی
 • بی‌اعتمادی توام با اضطراب
 • اطمینان به خود
 • تنش عصبی

 


تست افسردگی و اضطراب برنز


دکتر برنز استاد دانشگاه هاروارد آمریکا و نویسنده‌ی کتابی تحت عنوان «از حال بد به حال خوب» است که مهدی قراچه داغی آن را ترجمه کرده. در فصول ابتدایی کتاب دو تست کوتاه اضطراب و افسردگی معرفی شده است که خود دکتر برنز آن‌ها را طراحی کرده. او پیشنهاد می‌کند که در جریان درمان افسردگی و اضطراب، هر هفته تست‌ها را از خود بگیرید تا متوجه بهبودی خود بشوید. تست‌های افسردگی و اضطراب برنز ساده هستند ولی ارزیابی خوبی از شرایط روانی شما می‌کنند.

 

تست هوش ریون


یکی از معروف‌ترین تست‌ها برای اندازه‌ گیری ضریب هوشی، تست ریون است. نسخه‌ی بزرگسالان و کودکان تست ریون با هم فرق دارد. این آزمون با اندازه‌ی گیری توان استدلال انتزاعی شما، تخمینی از ضریب هوشی ارائه می‌کند. آزمون ریون بزرگسالان ۶۰ سوال دارد و باید در مدت ۴۵ دقیقه به آن‌ها پاسخ بدهید. تست هوش ریون کودکان ۳۶ سوال دارد که کودک باید در یک ساعت به آن‌ها پاسخ بدهد. نتیجه‌ی تست ریون به صورت عددی نیست بلکه از بین ۱۰ یا ۱۱ عبارت توصیفگر قدرت هوش، یکی را به شما نسبت می‌دهد؛ مثلاً می‌گوید که شما نابغه هستید یا هوش متوسطی دارید.

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.