داکتاپمجله سلامت و پزشکیتاثیرات ناشی از امواج تلفن همراه بر روی چشم

تاثیرات ناشی از امواج تلفن همراه بر روی چشم

31 Farvardin 99266 بازدید

دکتر مریم روشنی

31 Farvardin 1399266 بازدید

  شاید برای خیلی از ما اینگونه باشد که در این روزها به دلیل داشتن وقت بیشتر و آزادتر زمان استفاده از گوشی هایی خود را به چند برابر رسانده ایم یا به دلیل دورکاری و مسائل کاری، تمام وقت روزانه خود را صرف کار با لپتاپ و کامپیوتر میکنیم. استفاده مداوم از گوشی های هوشمند و رایانه از دلایل اصلی سوزش چشم  تلقی می شود. اگر شما هم جز آن دسته از افرادید که به دلیل وابستگی یا کار با وسایل هوشمند الکترونیکی،مدت زمان زیادی از آنها استفاده میکنید احتمال اینکه به اختلال نزدیک بینی(میوپی) دچار شوید، زیاد است. علاوه بر مایوپی، مشکلات دیگری نیز از پیامدهای کار نزدیک زیاد است از جمله: فشار چشم، خشکی و خارش چشم ،تاری دید، سرگیجه . اما با انجام برخی نکات و راهکارهای ساده می توانید به بهتر شدن شرایط و جلوگیری از آسیب رساندن به چشمان خود کمک کنید.

 

میوپی(نزدیک بینی) چیست؟

میوپی (نزدیک بینی) به اختلال دید دور گفته می شود که می توان با عینک، لنز یا جراحی لیزیک آن را اصلاح کرد. میوپی معمولا وقتی رخ میدهد که کره چشم بزرگتر از حد عادی است یا شیب قرنیه زیاد است یا هر دوی این موارد. به نظر میرسد که میوپی در اکثر موارد (ولی نه همیشه) از والد پدر یا مادر به بچه ها منتقل میشود. شواهد نشان میدهد که مساله نزدیک بینی از هزاران سال پیش در انسانها وجود داشته است اما امروزه میزان بروز میوپی به طور معنی داری افزایش پیدا کرده است. یک مطالعه اخیر نشان داده است که استفاده شدید از کامپیوترها و سایر دستگاهها (تبلت، گوشی) میتواند ریسک نزدیک بینی را در بچه ها افزایش دهد. مطالعه دیگری به کاهش ریسک نزدیک بینی در بچه هایی که مدت زمان بیشتری را در محیط های باز میگذراندند اشاره میکند. به نظر میرسد که بروز میوپی(نزدیک بینی) فقط تحت تاثیر وراثت نیست و کار نزدیک هم میتواند روی بروز نزدیک بینی تاثیر داشته باشد. توصیه پزشکان برقراری تعادل بین انجام کارهای نزدیک و دور است. مثلا به ازای مطالعه یا کار نزدیک به مدت ۱۵ دقیقه، ۲ دقیقه به چشمها استراحت داده شود.(چشمها بسته شوند یا فرد دور را نگاه کند.)  

متاسفانه تاثیرات ناشی از نور گوشی، لپتاپ، تبلت و کامپیوتر به قدری زیاداست که فقط محدود به میوپی نمی شود و پیامدهای دیگری را نیز در بر دارد از جمله:

  • دانشمندان که تأثیر امواج الکترومغناطیسی را بر روی چشم انسان مطالعه کرده اند ، می گویند که استفاده از دستگاه های الکترونیکی و هوشمند می تواند به غیر از تأثیر شبکیه ، قرنیه و سایر سیستم های چشم منجر به آب مروارید زودرس شود.
  • از آنجایی که چشم می تواند انرژی الکترومغناطیسی را خیلی سریع جذب کند،هرچه بیشتر در معرض امواج و اشعه حاصل از گوشی باشیم بافت چشم ها بیشتر آسیب می بیند.
  • به دلیل تمرکز مداوم روی اشیاء نزدیک
  • مانند صفحه گوشی و رایانه و تبلت، چشمان کودکان می توانند شکل خود را تغییر دهند و مستعد نزدیک بینی شوند.  

میتوانید با استفاده از راه کارهای ساده به بهبود وضعیت خود کمک کنید:

  • در مواقع غیر ضروری کار با موبایل یا کامپیوتر را کنار بگذارید و به کار دیگری مشغول شوید.
  • می توان بین کار دور و نزدیک تعادل ایجاد کرد؛ به این صورت که به ازای هر 15 دقیقه کار نزدیک(کار با گوشی و تبلت یا مطالعه) دو دقیقه به چشم استراحت داده شود و از خیره شدن طولانی مدت به کتاب یا دستگاه ها خودداری شود.
  • با انجام فعالیتهای بیشتر در فضای باز ، شرکت در ورزش و شروع یک سرگرمی فعال که شامل رایانه یا تلفن همراه نباشد ، زمان خود را با کار نزدیک بطور کلی کاهش دهید.
  • برای جلوگیری از آسیب های موقتی و دائمی و بیماری های چشمی ناشی از نور صفحه، فاصله کافی خود را از صفحه گوشی و رایانه حفظ کنید و تا حد امکان از چشمان خود دور نگه دارید؛ به طوری که امکان مشاهده مطالب و تصاویر برایتان راحت باشد.
  • هرچند وقت یکبار سنجش چشم انجام دهید. حتی مشکلات جزئی در بینایی شما می تواند خطر ابتلا به فشار چشم را افزایش دهد. همچنین ، در مورد بهترین نوع عینک برای استفاده ازوسایل دیجیتال، از متخصص چشم خود بپرسید. ممکن است از عینک مخصوصی که برای رایانه یا سایر دستگاه های دیجیتالی بهره مند شوید.

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.