0
داکتاپمجله سلامت و پزشکیمارکتینگ پزشکیبازاریابی پزشکی چیست؟

بازاریابی پزشکی چیست؟

25 Ordibehesht 0086 بازدید
25 Ordibehesht 140086 بازدید

 

بازاریابی پزشکی چیست؟

بازاریابی پزشکی شامل برقراری ارتباط و ارائه خدمات درمانی با استفاده از استراتژی های مشتری مدار و مبتنی بر علم برای ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی و سطح سلامت جامعه است. بازاریابی پزشکی راهکاری برای ایجاد ارتباطی پایدار میان پزشک و بیماران است که با معرفی و ارائه هرچه بهتر خدمات پزشکی باعث جذب مخاطبان و تبدیل شدن آنها به مشتریان ثابت شما می شود.

 امروزه برای پزشکان و مراکز درمانی ساخت یک برند صمیمی که بیمار قادر باشد با آن ارتباط عاطفی و ذهنی برقرار کند امری حیاتی است و اکثر افراد و برند های شناخته شده در حوزه پزشکی و سلامت به دنبال این هستند که چه در فضای مجازی و په در محیط واقعی، شخصیتی انسانی و باورپذیر به مخاطبان خود ارائه کنند. 

بازاریابی پزشکی به شما این امکان را می دهد که ارتباط خود را با مخاطبان افزایش داده و این روابط را درطولانی مدت برای ساختن بیمارانی وفادار  پرورش دهید. بیماران عناصر تعیین کننده صنعت خدمات بهداشتی درمانی هستند بنابراین تحت تاثیر قرار دادن بیماران می تواند عاملی اساسی برای بهبود عملکرد و ایجاد وجه تمایز بین شما با سایرین باشد.

 

اهمیت بازاریابی پزشکی

در سال های اخیر شاهد تغییرات چشمگیری در حوزه خدمات پزشکی و درمانی بوده ایم. امروزه بیماران به لطف توسعه فناوری های ارتباطی و اینترنت، به سرعت از پیشرفت های جدید در حوزه پزشکی آگاه می شوند و حضور بیش از پیش کاربران در فضای آنلاین، آن را به عرصه ای رقابتی تبدیل کرده است. 

قدرت یک برند تجاری  خوب موضوعی است که فعالین عرصه پزشکی به خوبی نسبت به آن آگاه هستند. برای رقابت در این بازار، ارائه خدمات مشتری محور به همراه یک استراتژی بازاریابی مبتنی بر داده ها و اطلاعات، امری ضروری است. با استفاده از روش ها و ابزار مناسب بازاریابی پزشکی همراه با یک استراتژی مناسب می توان از کانال های مختلف موجود مانند وب سایت، شبکه های اجتماعی، ایمیل، تبلیغات و ..  برای ارتباطی خوب و موثر با مشتریان استفاده کرد. 

 • بازاریابی پزشکی یعنی افزایش سودآوری مالی، اعتبار و محبوبیت پزشک در جامعه 
 • افزایش تعداد پزشکان یعنی رقابتی شدن محیط کاری و بازاریابی پزشکی یعنی پیشتازی در این رقابت
 • بازاریابی پزشکی یعنی معرفی خدمات خود به حجم بسیار بالاتری از مخاطبان
 • بازاریابی پزشکی نتیجه افزایش انتظار بیماران از خدمات پزشکی است
 • بازاریابی پزشکی یعنی طراحی و ارائه خدمات درمانی مطابق نیاز پزشکی، فکری و روحی بیماران

 

بازاریابی پزشکی

 

مزایای بازاریابی پزشکی

بازاریابی پزشکی باعث رشد پایدار، شخصیت بخشیدن به برند تجاری و افزایش ارتباطات پزشکان به عنوان ارکان تعیین کننده در این عرصه می شود. بازاریابی پزشکی با استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها به پزشکان کمک می کند تا روی مخاطبان بالقوه تمرکز کنند و کیفیت خدمات خود را بهبود ببخشند. 

امروزه بیماران بیش از هر زمان دیگری برای خدمات پزشکی مانند مشاوره و نوبت دهی پزشکی به جستجوی آنلاین می پردازند. بازاریابی پزشکی به پزشکان و مراکز درمانی کمک می کند تا با حضور در رسانه های اجتماعی و موتورهای جستجو بیش از سایر رقبای خود دیده شوند. بازاریابی پزشکی همچنین شما کمک می کند تا تصویر روشن و باور پذیر به مخاطبان خود ارائه کنید. از مزایای بازاریابی پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یافتن مخاطبان بالقوه‌ای که صرفا به خاطر بیماری به دنبال خدمات پزشکی نیستند 
 • جذب مخاطبانی که در شرایط عادی ممکن بود هرگز به پزشک مراجعه نکنند
 • افزایش کمیت و کیفیت خدمات و طراحی و ارائه خدمات متناسب با نیاز بیماران
 • توسعه عادلانه خدمات پزشکی در سراسر کشور
 • بدست آوردن بانک اطلاعاتی از مخاطبان و نیازها و دیدگاه های آنان

 

اهمیت بازاریابی پزشکی

 

استراتژی های بازاریابی پزشکی


یک استراتژی بازاریابی موفق با تعیین اهداف و مزایای دستیابی به آنها آغاز می شود پس در نظر داشتن همه جوانب و ارزیابی منابع مورد نیاز برای تدوین استراتژی نهایی در مورد زمان و چگونگی دستیابی به اهداف مورد نظر امری ضروری است. 

بازاریابی پزشکی با کمترین هزینه بیشترین مخاطبان بالقوه را در بازه زمانی مناسبی در اختیار شما قرار می دهد و از این لحاظ نسبت به حوزه های دیگر منحصر به فرد است ولی نباید این مساله را نادیده گرفت که برای موفقیت و رسیدن به اهداف مورد نظر نیازمند یک استراتژی بازاریابی پزشکی متمرکز هستیم که تمام جنبه های تجاری از جمله مخاطبان و رقبا را در ذهن داشته باشد. برخی از موارد تاثیر گذار در بازاریابی پزشکی:

 • داشتن یک وبسایت بهینه سازی شده برای معرفی برند و سهولت در ارائه و دسترسی بیماران به خدمات شما
 • تبلیغات در گوگل در راستای قرار گرفتن و دیده شدن در میان نخستین نتایج جستجو
 • شبکه های اجتماعی فضایی مناسب برای معرفی و حضور فعال در بستر اینترنت 
 • هر بیمار بطور بالقوه یک بازاریاب برای مطب شماست در صورتی که رضایت لازم را از خدمات شما داشته باشد
 • بازاریابی پیامکی و تماس با بیمار روشی کارآمد و تاثیرگذار در حوزه بازاریابی پزشکی و سلامت   
 • چاپ بروشور و استند 
 • ارائه انواع گیفت به بیماران خاص

 

سخن داکتاپ


نظر سنجی های انجام شده در میان جامعه پزشکان نمایانگر اعتقاد پزشکان به اهمیت بازاریابی در پزشکی و در عین حال داشتن ابهام درباره جایگاه دقیق این رشته در تعامل با پزشکی است. مجموعه داکتاپ در راستای اجرای کارآمد و هدفمند فرایند بازاریابی، ارتقای کیفیت و معرفی هرچه بهتر خدمات شما به بیماران در کنار شماست. پس شاید زمان آن رسیده که با هم بر سر این موضوع به گفتگویی حرفه ای بنشینیم.

 

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.