داکتاپمجله سلامت و پزشکیدسته‌بندی نشدهکمبود ویتامین D و تاثیرات خارج استخوانی

کمبود ویتامین D و تاثیرات خارج استخوانی

14 Shahrivar 0010 بازدید
14 Shahrivar 140010 بازدید

امروزه بر روی کمبود ویتامین D مطالعات فراوانی صورت گرفته است. سطح طبیعی ویتامین D بر اساس منابع مختلف و سن افراد بالای ۲۰ الی ۳۰ ng/mL یا ۵۰ تا ۷۰ nmol/L در نظر گرفته میشود. (برای تبدیل واحدها می توانید عدد ng/ml را ضرب در عدد ۲٫۵ نمایید و عدد بدست آمده بر اساس واحد nmol/L خواهد بود).
پر واضح است که ویتامین D در سلامت استخوان موثر است. علاوه بر این فراوانی وجود گیرنده ی ویتامین D در هسته ی سلولها (VDR) باعث شده که تاثیر ویتامین D بر روی عملکرد سلول مورد بررسی قرار گیرد. تقریبا ۳ درصد ژنوم انسانی تحت کنترل فرم فعال ویتامین D است.
مشخص شده که کمبود ویتامین D باعث ضعف عضلانی در کودکان و بالغین می شود. همچنین مطالعات متا آنالیز متعددی صورت گرفته که نشان می دهد در صورت کمبود ویتامین D و جایگزینی آن می توان از افتادن های مکرر و حملات سقوط در افراد مسن کاست.
هنوز اطلاعات اندکی از تاثیر کمبود ویتامین D بر افزایش ابتلا به سرطان وجود دارد. مطالعات آزمایشگاهی توانسته تاثیر فرم فعال ویتامین D بر کاهش تزاید سلولی را تایید کند. در حیوانات کمبود گیرنده ویتامین D یا همان VDR باعث شروع حالات پیش سرطانی در روده و پستان شده است.
ویتامین D تاثیر عمده ای بر روی تقریبا تمامی سلولهای ایمنی دارد. ولی هنوز نتوانسته ایم تاثیر کمبود ویتامین D را بر روی ابتلا به بیماریهای اتوایمون و عفونی بصورت مشخص بیان کنیم.
مشاهدات دانشمندان حکایت از تاثیر کمبود ویتامین D بر روی ابتلا به MS، دیابت تیپ ۱ و ابتلا به بیماری التهابی روده یا IBD دارد. مطالعات گوناگونی بر روی ارتباط ابتلا به چاقی و سندرم متابولیک، بیماریهای قلبی و افزایش فشار خون با کمبود ویتامین D در جریان است.
همچنین ارتباط کمبود ویتامین D و ابتلا به بیماریهای روانپزشکی نظیر افسردگی یا آلزایمر هنوز به اثبات نرسیده است و نیازمند مطالعات جامع تر می باشد چرا که احتمال دارد شیوع بالاتر کمبود ویتامین D در این افراد بدلیل همزمانی ناشی از کمبود فعالیت خارج از منزل در ایشان باشد.

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.