داکتاپمجله سلامت و پزشکیروانپزشکی و روانشناسیدرمان افسردگی با مشاوره و روان درمانی

درمان افسردگی با مشاوره و روان درمانی

25 Shahrivar 99182 بازدید
25 Shahrivar 1399182 بازدید

 

افسردگی یکی از مشکلات جدی خلقی است و گفته می‌شود که ۲۴ درصد از مردم ایران درجاتی از افسردگی را تجربه می‌کنند. افسردگی بر افکار، احساسات، ارتباط با دیگران و فعالیت‌های روزمره‌ی شما تاثیر می‌گذارد و می‌تواند در آن‌ها اختلال ایجاد کند. افسردگی باعث احساس غم، خمودگی و لذت نبردن از تفریحاتی می‌شود که روزی برایتان لذت بخش بود. هرکسی در هر سنی می‌تواند دچار افسردگی شود ولی این اختلال در افراد بالغ شایع‌تر است.

خبر خوب این است که راه‌های بسیار موثری برای درمان افسردگی وجود دارد. طبق گزارش‌های مختلف، بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از مبتلایان به خوبی به درمان‌های افسردگی پاسخ می‌دهند. برای این که بهترین و موثرترین درمان افسردگی را دریافت کنید، باید در ابتدا به روانشناس، مشاور یا روانپزشکی حاذق مراجعه کنید. کسی که دانش و تجربه‌ی زیادی در مورد اختلال افسردگی داشته باشد و بتواند در مسیر صحیحی شما را هدایت کند.

 

انواع افسردگی


چیزی که باعث پیچیدگی اختلال افسردگی می‌شود، این است که در هر فرد علایم خاص خودش را دارد. هرکس به شکل منحصر به فرد خودش افسرده می‌شود. برای همین تشخیصِ صحیحِ افسردگی می‌بایست توسط پزشک یا روانشناس حرفه‌ای صورت بگیرد. در کل، برای این که بگویند شما دچار افسردگی شده‌اید، علایمتان حداقل باید ۲ هفته وجود داشته باشند.

در نسخه پنجم راهنمای تشخیصی اختلال‌های روانی (DSM-5) برا افسردگی چند نوع ذکر شده است. برخی از انواع افسردگی عبارت‌اند از:

 • اختلال افسردگی حاد (MDD)
 • اختلال افسردگی مداوم (PDD)
 • افسردگی فصلی یا افسردگی حاد با الگوی فصلی
 • افسردگی بعد از بارداری یا دوران بارداری
 • اختلال دو قطبی
 • افسردگی پیش از قاعدگی
 • درمان افسردگی
 • برای درمان افسردگی معمولاً از داروهای ضد افسردگی، مشاوره یا هردو به صورت همزمان استفاده می‌شود. 

 

 

روان درمانی

 

داروهای افسردگی (ضد افسردگی)


امروزه داروهای ضد افسردگی انواع مختلفی دارند، عوارض کمی داشته و تاثیر خوبی هم دارند. مشکل داروها این است که پیدا کردن دارو و دوز مناسب با شرایط شما کمی زمان می‌برد. باید جلسات ماهانه‌ای با روانپزشک داشته باشد و حال و احوال خود را رصد کنید تا ببینید کدام داور و دوز تاثیر مناسبی دارند. اثر داروهای ضد افسردگی معمولاً در عرض یک ماه پدیدار می‌شود.

 

مشاوره و روان درمانی


درمان افسردگی با مشاوره و روان درمانی، هم در کوتاه مدت موثر است و هم در بلند مدت. سایر اختلالات خلقی مثل اضطراب نیز پاسخ خوبی به مشاوره و روان درمانی می‌دهند. روش‌های علمی درمان افسردگی با مشاوره و روان درمانی شامل رویکردهای روان کاوی، درمان شناختی رفتاری (CBT)، درمان بین فردی (IPT) و ... می‌شود. 

 

درمان افسردگی با مشاوره و روان درمانی


مشاوره و روان درمانی، شیوه‌هایی هستند که بر پایه‌ی صحبت کردن یک فرد متخصص با بیمار انجام می‌شوند. برای همین به آن‌ها می‌توانیم درمان کلامی هم بگوییم. درمان افسردگی با مشاوره و روان درمانی بیشتر زمانی کاربرد دارد که افسردگی خفیف تا متوسط باشد. در این مواقع، متخصصان سلامت روان ترجیح می‌دهند که ابتدا از درمان‌های کلامی برای افسردگی استفاده کنند و اگر جواب نداد به سراغ دارو بروند. اگر افسردگی فرد حاد و شدید باشد، بهترین کار این است که به طور همزمان از روان درمانی و دارودرمانی کمک گرفت. 

 

چه تفاوتی بین روان درمانی و مشاوره وجود دارد؟


مشاوره و روان درمانی شباهت زیادی به هم دارند. روان درمانی توسط روانشناس یا روانپزشک انجام می‌شود و رویکردی بلند مدت برای درمان افسردگی است. روان درمانی بیشتر برای درمان انواع حاد افسردگی که تاثیر زیادی روی زندگی افراد می‌گذارد، استفاده می‌شود. مشاوره معمولاً کوتاه مدت است (حدود ۶ ماه) و بیشتر برای انواع خفیف و متوسط افسردگی کاربرد دارد و به طور ویژه روی افسردگی‌هایی که اخیراً ایجاد شده‌اند، موثرتر است.

این که علایم شما چقدر شدید باشد و چه مدت است که دچار علایم افسردگی و دوره‌های افسردگی می‌شوید، تعیین می‌کنند که کدام یک از انواع درمان‌های کلامی برای شما مناسب‌تر است. اگر مدتی طولانی است که افسرده هستید و علایم‌تان شدید است، بهتر است با پزشک متخصص روان یا روانشناس کار کنید چون احتمالاً از مشکلات عمیقی رنج می‌برید که ریشه در گذشته دارند. اما اگر به تازگی دچار علایم افسردگی شده‌اید و حال‌تان خیلی هم بد نیست، احتمالاً مراجعه به مشاور روانشناس و چند جلسه مشاوره به خوبی کمک‌تان خواهد کرد.

 

 
   مشاوره

   روان درمانی
   تمرکز درمان
 •  مشکلات و شرایط حال
 • شرایط و رفتارهای خاص
 • مشکلات مزمن و عود کننده
 • الگوهای کلی و دید عمومی
   زمان درمان
   کوتاه مدت به مدت چند هفته (تا حداکثر ۶ ماه)

   طولانی مدت به صورت پیوسته یا منقطع برای چند سال 
 محوریت
   اقدامات و رفتارها

   تجربیات و احساسات
  هدف درمانی هدایت، پشتیبانی و آموزش به درمانجویان برای شناسایی و یافتن راه حل مشکلات کنونی تمرکز عمیق بر احساسات و افکار درونی (ناخودآگاه) که باعث رشد فردی می‌شود

 

کمی بیشتر در مورد مشاوره


در جلسات مشاوره، مشاور با استفاده از روش‌های کلامی به شما کمک می‌کند که احساسات و افکار خود را بهتر درک و ارزیابی کنید. سپس می‌آموزید که چگونه باید احساسات و افکاری که تاثیر منفی بر زندگی شما گذاشته‌اند، کنار بیایید. 

نقش مشاور این است که به صحبت‌های شما گوش دهد، بازخوردهای مناسب بهتان ارائه کند و کمک کند تا شیوه‌های مناسبی برای مقابله و کنار آمدن با مشکلات مختلف پیدا کنید. همچنین در هر جلسه عملکرد و پیشرفت شما را ارزیابی می‌کند. 

ممکن است تکالیفی هم به شما محول بشود تا این آموزش از جلسه‌ای تا جلسه‌ی دیگر ادامه پیدا کند. مثلاً مشاور به شما خواهد گفت که چند صفحه از یک کتاب را بخوانید یا احساسات خود راجع به فلان موضوع را یادداشت کنید. 

درمان افسردگی با استفاده از مشاوره بیشتر روی احساسات، افکار و رفتار کنونی درمان جو و آنچه که در حال حاضر بر زندگی روزمره او تاثیر می‌گذارد، تمرکز می‌کند. برای همین بسیاری از مشاورین روش CBT (درمان شناختی رفتاری) را برای درمان انتخاب می‌کنند که کاملاً موثر است. 

مشاور با استفاده از روش CBT به شما کمک می‌کند تا افکار منفی‌تان را (که باعث بدتر شدن علایم افسردگی‌تان می‌شود) تغییر دهید. جلسات مشاوره هدف خاصی را دنبال می‌کنند و شما به عنوان درمانجور نقش اصلی را ایفا خواهید کرد.

درمان شناختی رفتاری (CBT) یک رویکرد کوتاه مدت است. بسیاری از مشاورین و روان درمانگران زمانی که می‌خواهند افسردگی‌های ملایم یا خفیفی را درمان کنند که نیاز به درمان‌های طولانی مدت و روان درمانی عمیق ندارد، ترجیح می‌دهند از تکنیک CBT استفاده کنند. پژوهش‌ها و مطالعات هم پیشنهاد داده‌اند که روش CBT برای درمان افسردگی با استفاده از مشاوره، موثرترین روش است. اثبات شده که روش CBT در پیشگیری از بازگشت و عود مجدد افسردگی بعد از اتمام مشاوره نیز موثر است.

درمان بین فردی (اینترپرسونال) یکی دیگر از روش‌های کوتاه مدت درمان افسردگی با استفاده از مشاوره است که روی تعارضات بین فردی و مشکلات اجتماعی تمرکز می‌کند. این دو می‌توانند از اصلی‌ترین علل افسردگی باشند. درمان بین فردی به شما کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با اطرافیان برقرار کنید و مشکلاتی را که باعث بدتر شدن علایم افسردگی می‌شوند را رفع کنید. شواهد نشان می‌دهند که روش بین فردی در فازهای حاد افسردگی موثر است و می‌تواند از ایجاد اختلال افسردگی پیشگیری کند.

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.