0
داکتاپمجله سلامت و پزشکیآیا دیابت نوع 1 ارثی است؟

آیا دیابت نوع 1 ارثی است؟

20 Bahman 9976 بازدید
20 Bahman 139976 بازدید

 

آیا دیابت نوع 1 ارثی است؟

دیابت نوع 1 نوعی بیماری خود ایمنی است. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که سلول های بتای لوزالمعده که وظیفه تولید انسولین را بر عهده دارند مورد حمله قرار می دهد و درنتیجه بدن دیگر قادر به تولید انسولین نیست. انسولین هورمونی که قند خون را برای تولید انرژی به سلول ها منتقل می کند.

دیابت نوع 1 معمولا تا پیش از بزرگسالی اتفاق می افتد و شیوع آن کمتر از دیابت نوع دوم  است. دیابت نوع یک در گذشته با نام دیابت نوجوانان یا ولبسته به انسولین شناخته می شد اما امروزه می دانیم که این اصطلاحات چندان دقیق نیستند. برای مثال ممکن است افراد بزرگسال به دیابت نوع یک و کودکان به دیابت نوع دو مبتلا شوند یا حتی نیاز به انسولین پیدا کنند.  

مطالعه بیشتر: دیابت نوع 1 چیست؟

عوامل ژنتیکی موثر در ابتلا به دیابت نوع 1


عامل اصلی ابتلا به دیابت نوع 1 هنوز به روشنی مشخص نیست و فرضیه های گوناگونی در این باره مطرح است. تاکنون تحقیقات زیادی در مورد علت ایجاد دیابت نوع یک صورت گرفته ولی هنوز پاسخ روشنی در این زمینه به دست نیامده است. ژن ها نقش مهمی در ابتلا به دیابت نوع 1 بازی می کنند ولی احتمالا به تنهایی در این زمینه دخیل نیستند. به نظر می رسد عوامل محیطی ، از جمله ویروس ها و آلرژی ها در ابتلای افراد مستعد به دیابت نوع 1 تاثیرگذارند.

محققان بر این باورند که عوامل ژنتیکی مانند سابقه خانوادگی و همچنین وجود ژن های خاص در ابتلا به دیابت نوع 1 تاثیر گذار هستند. در واقع طبق تحقیقاتی که در سال 2010 انجام شده بیش از 50 ژن به عنوان عامل خطر برای ابتلا به این بیماری شناخته شده است.

  • در مردان مبتلا به دیابت نوع 1 خطر ابتلای کودک به این بیماری 5.8 درصد است.
  •  در زنان مبتلا به دیابت نوع 1 در صورتی که کودک خود را تا قبل از 25 سالگی به دنیا بیاورند احتمال ابتلای کودک 4 درصد و اگر بارداری پس از 25 سالگی اتفاق بیفتد این احتمال به یک درصد کاهش پیدا می کند.
  • در صورتی که هم پدر و هم مادر دیابت نوع 1 داشته باشند خطر ابتلای بیماری 10 تا 25 درصد است و اگر یکی از والدین قبل از 11 سالگی به دیابت مبتلا شده باشد این خطر تا حدی افزایش میابد.
  • تقریبا از هر هفت نفر مبتلا به دیابت نوع 1، یک نفر از اختلالی به نام سندرم خود ایمنی چند غده ای رنج می برد. این افراد علاوه بر دیابت نوع 1 دارای اختلالات پاراتیروئید و غدد فوق کلیوی نیز هستند. اگر یکی از والدین این سندروم را داشته باشد ریسک ابتلای کودک به دیابت نوع یک حدود 50 درصد است.

 

دیابت نوع 1 ارثی

همچنین بخوانید: آیا دیابت نوع 2 ارثی است؟

 

تاثیر عوامل محیطی در ابتلا به دیابت نوع 1

مطالعات تجربی و اپیدمیولوژیک نشان داده است که برخی از عوامل محیطی از جمله رژیم غذایی، ویتامین، عفونت ها و میکروبیوتای روده می توانند در افزایش ریسک ابتلا به دیابت نوع 1 نقش داشته باشند. محققان بر این باورند که همه این عوامل می توانند از طریق مکانیسم های اپی ژنتیکی باعث ایجاد تغییراتی در ژن ها شوند که موجب اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و تخریب سلول های پانکراس می شود. از طرف دیگر، تغییرات اپی ژنتیکی در افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع یک، به طور قابل توجهی بیشتر از سایرین است. این یافته ها می تواند شناخت ما را نسبت به دیابت نوع 1 افزایش داده و به عنوان پایه و اساسی برای انجام اقدامات موثر در پیشگیری از دیابت نوع 1 استفاده شود.کنترل عوامل محیطی مرتبط با دیابت نوع 1 و خنثی سازی اختلال سیستم ایمنی می تواند خطر تخریب سلول های پانکراس را کاهش دهد یا از آن جلوگیری کند.

دیابت نوع 1 زنجیره ای است که به صورت متغیر اما قابل پیش بینی و با مراحلی مشخص که معمولا قبل از شروع علائم، قابل شناسایی هستند پیشرفت می کند. مرحله اول اختلال خود ایمنی است که با افزایش سطح آنتی بادی ها و نورموگلیسمی شناخته می شود، مرحله دوم تخریب سلول های بتای لوزالمعده همراه با دیس گلیسمی و آغاز علائم پیش دیابت است و مرحله سوم که علائم آشکار دیابت نوع 1 شروع به ظاهر شدن می کنند ، پیشگیری از دیابت نوع 1 ، یعنی مهار روند خود ایمنی که منجر به آسیب پانکراس، افزایش قند خون و عوارض مربوطه می شود. متاسفانه ، عوامل محیطی تاثیر گذار در ابتلا به دیابت نوع 1 به طور دقیق شناخته نشده اند. علاوه بر این ، نحوه مدیریت مکانیسم های اپی ژنتیک نیز به وضوح مشخص نیست. و در آخر اینکه روش های کاهش دهنده واکنش نابجای سیستم ایمنی بدن هنوز در مراحل اولیه خود هستند. اگرچه پیشرفت خوبی در این زمینه انجام گرفته است، اما راه دستیابی به یک روش پیشگیری موثر برای دیابت نوع 1 هنوز طولانی و دستیابی به هدف نهایی همچنان دشوار است.

 

ژن های مرتبط با دیابت نوع 1

 

برخی از ژن ها بطور مکرر در بین مبتلایان به دیابت نوع یک مشاهده می شود. برای مثال در اکثر مبتلایان سفیدپوست ژن های HLA-DR3 یا HLA-DR4 مشترک است. وجود این ژن ها ریسک انتقال این بیماری از والدین به فرزندان را افزایش می دهد.

کودکان با ژنوتیپ HLA DR3 / 4-DQ8  تقریبا 50 درصد از موارد ابتلا به دیابت نوع 1 تا قبل از 5 سالگی را به خود اختصاص می دهند. همچنین برخی مطالعات در مورد سایر اقوام نشان داده است که خطرات مشابهی برای ژنوتیپ HLA-DR7 در آفریقایی-آمریکایی ها و HLA-DR9 در بین افراد ژاپنی وجود دارد.

 

دیابت نوع 1 و وراثت

 

آیا دیابت نوع 1 قابل پیشگیری است؟


محققان با بررسی سطح برخی از آنتی بادی های موجود در خون می توانند افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت را شناسایی کنند. افرادی که سطح بالاتری از این آنتی بادی ها داشته باشند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 1 هستند زیرا این آنتی بادی ها نشان میدهند که سیستم ایمنی بدن فرد ممکن است به سلول های بتای لوزالمعده حمله کند. هدف از پیشگیری از دیابت نوع 1 این است که از تخریب سلول های بتا جلوگیری کنیم. مطالعات فعلی در حال بررسی این موضوع است که آیا با تجویز انسولین به افراد در معرض دیابت نوع 1 می توان از پیشرفت این بیماری در آینده جلوگیری کرد.

دیابت نوع 1، یک بیماری مادام العمر است و درمان قطعی ندارد ولی می توان با اندازه گیری و کنترل دقیق قند خون و اجرای مراقبتهای دیابتی ریسک ایجاد مشکلات ناشی از آن را کاهش داد. مراکز درمانی بسیاری هستند که به بیماران دیابتی کمک می کنند که با یک برنامه جامع درمانی تا حد ممکن به سلامتی دست یابند.

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.