0
داکتاپمجله سلامت و پزشکیخدمات داکتاپمشاوره پزشکی اینترنتی

مشاوره پزشکی اینترنتی

26 Ordibehesht 00195 بازدید
26 Ordibehesht 1400195 بازدید

مشاوره پزشکی اینترنتی

مشاوره اینترنتی چیست؟ اکثر اوقات برای حضور همزمان پزشک و بیمار در مطب محدودیت هایی وجود دارد. عدم تطابق برنامه زمانی، مشکلات رفت و آمد، هزینه های بالا و فضای محدود مطب ها همه از عواملی هستند که می توانند موانعی بر سر راه ویزیت بیماران باشند. شیوع ویروس کرونا باعث محدودیت در رفت و آمد و ازدحام در وسایل نقلیه عمومی و مراکز درمانی شده و این مکان ها را به محیطی خطرناک برای مراجعین تبدیل کرده است. در این میان پیشرفت تکنولوژی و فناوری های ارتباطی به کمک بیماران و پزشکان آمده و مشاوره های پزشکی آنلاین توانسته است تا حدود زیادی از رفت و آمد های غیر ضروری  جلوگیری کند. البته لازم به ذکر است که مشاوره اینترنتی جایگزین ویزیت حضوری نیست و در بسیاری از موارد مراجعه بیمار به مطب و معاینه حضوری  او توسط پزشک الزامی است اما حتی در اینگونه موارد هم می توان از مشاوره آنلاین در کنار ویزیت حضوری و به عنوان روشی در تشخیص زود هنگام علائم بیماری پیش از مراجعه به مطب استفاده کرد.

در شرایط حاضر و هم گیری ویروس کرونا که باعث افزایش استقبال بیشتر از خدماتی مانند مشاوره های اینترنتی شده است. ولی آیا مشاوره آنلاین میتواند راهکاری موثر برای نیازهای پزشکی جامعه باشد؟ در این مقاله نیم نگاهی به مزایای مشاوره پزشکی اینترنتی و تاثیر آن بر ارتقای کیفیت خدمات پزشکی خواهیم داشت. 

 

مشاوره اینترنتی چه مزایایی دارد؟

مشاوره اینترنتی با کنار زدن محدودیت های زمانی و جغرافیایی امکانات فراوانی در اختیار کاربران قرار می دهد. با استفاده از مشاوره پزشکی اینترنتی کاربران می توانند در هر زمانی به طیف وسیعی از متخصصان دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این مشاوره آنلاین کمک می کند تا ترافیک کاری مطب ها و مراکز درمانی تا حدودی کاهش پیدا کند که این امر باعث سهولت کار پرسنل مطب  و پزشکان می شود. علاوه بر همه اینها مشاوره اینترنتی می تواند هم برای پزشکان و هم برای بیماران از نظر مالی سودمند باشد.

 

مشاوره پزشکی اینترنتی

 

امکان ارائه خدمات به تعداد بیشتری از بیماران

بعضی از بیماران در شهرهای دوری زندگی می کنند و ممکن است برای دسترسی به پزشکان متخصص مد نظر خود با مشکل مواجه شوند. مشاوره اینترنتی به بیماران این امکان را می دهد تا فارغ از محدودیت جغرافیایی قادر باشند از هر مکانی از پزشک متخصص مد نظر خود مشاوره بگیرند.

مشاوره اینترنتی علاوه بر انعطاف پذیری مکانی باعث صرفه جویی در زمان پزشک نیز می شود. مشاوره آنلاین به پزشک این امکان را می دهد تا از زمان های خالی به بهترین شکل استفاده کرده و تعداد بیشتری از بیماران را ویزیت کند و این موضوع فارغ از بحث درآمد، به تسریع و تسهیل فرایند خدمات به بیماران و بهبود سلامتی جامعه می شود.


جلوگیری از رفت و آمد های غیر ضروری و حضور در مراکز درمانی آلوده

در بسیاری از موارد که حضور و معاینه بیمار از نزدیک ضروری نیست مشاوره تلفنی می تواند جایگزین مناسبی برای مراجعه به مطب پزشک باشد و این مساله خصوصا در ایام شیوع کرونا اهمیت بیشتری پیدا می کند. همچنین برای افرادی که بیشتر در خطر ابتلا به بیماری هستند مانند سالمندان یا کودکانی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند حضور در مطب و مراکز درمانی با ریسک بالایی همراه است و مسلما مشاوره اینترنتی گزینه بهتری برای آنها می باشد.

حفظ حریم خصوصی کاربران

بسیاری از افراد در بیان مشکلات خود به صورت حضوری مشکل دارند یا از در میان گذاشتن مسائل شخصی خود با دیگران اجتناب می کنند مانند نوجوانان که این قبیل موارد در میان آنها بیشتر مشاهده می شود. خوشبختانه با استفاده از مشاوره آنلاین افراد میتوانند با اطمینان از حفظ اطلاعاتشان و حتی به صورت ناشناس مشکلات خود را با متخصص مورد نظرشان مطرح کنند.


صرفه جویی در هزینه بیماران در کنار درآمد بیشتر برای پزشکان

مشاوره آنلاین نسبت به ویزیت حضوری هزینه به مراتب کمتری دارد. در عین حال به پزشکان این امکان را می دهد تا به طیف وسیعی از بیماران دسترسی داشته باشند و همچنین با استفاده بهینه از وقت خود تعداد بیشتری از بیماران را ویزیت کرده تا علاوه بر رسیدگی به مسئولیت اجتماعی و رسالت پزشکی خود درآمد بیشتری نیز کسب کنند.


تشخیص اولیه در بیماران خاص

منظور از بیماران خاص افرادی است که به دلایل مختلف مانند ناتوانی جسمی یا بیماری های روحی امکان مراجعه حضوری به مطب پزشک را نداشته اند. مشاوره اینترنتی این امر را آسان تر میکند و بیمارانی که در حالت عادی مطلقا پیگیر درمان خود نبوده اند از این طریق مراحل اولیه درمان خود را با مشاوره با پزشک طی می کنند. این مورد به خصوص در زمینه تشخیص به موقع و پیشگیری از بیماری بسیار موثر است.

 

مشاوره پزشکی آنلاین

 

مسئولیت اجتماعی پزشکان در ایام کرونا

در راستای ارتقای سطح بهداشت, اعتلای فرهنگ و آگاهي هاي عمومي درباره بهداشت نیز استفاده بهینه از امکانات و فناوری روز میتواند به ارائه بیشتر و بهتر خدمات پزشکی کمک کند. در ایام کرونا مدیریت مطب بیش از پیش اهمیت پیدا کرده و اینکه تمرکز پزشک و منشی مطب کمتر معطوف رفت و آمدهای رایج باشد به رعایت احتیاط و مسائل مربوط به کرونا کمک فراوان می کند.

مشاوره های تلفنی و آنلاین در چه حوزه هایی انجام می شود؟

مشاوره های تلفنی و اینترنتی داکتاپ در زمینه های گوناگونی از جمله روانپزشکی، گوارش و کبد، پوست و مو ، قلب و عروق ، چشم پزشکی، ارتوپدی، زنان و زایمان ، داخلی، دندانپزشکی، کودکان،بیماری های عفونی، نورولوژی، سرطان ، و همچنین کرونا برای کاربران ارائه می شود. متخصصان داکتاپ طی پروسه ای دقیق انتخاب شده و عملکرد آنها به طور منظم مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

سخن داکتاپ


مشاوره پزشکی اینترنتی سهولت انجام خدمات درمانی را برای پزشکان و بیماران بطور همزمان افزایش می دهد. مجموعه داکتاپ بر آن است که بهترین  فرایند مشاوره اینترنتی را در اختیار پزشکان و بیماران قرار دهد، هدف نهایی ما در داکتاپ ارتقای سطح سلامت جامعه از طریق افزایش کیفیت خدمات پزشکی درمانی و سهولت هرچه بیشتر در ارتباط پزشکان و بیماران است و برای دستیابی به آن قدم به قدم این مسیر  را در کنار شما هستیم.

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.