داکتاپمجله سلامت و پزشکیدندان و دندانپزشکیعوارض بلیچینگ دندان - مراحل انجام در خانه و عمر آن

عوارض بلیچینگ دندان - مراحل انجام در خانه و عمر آن

12 Aabaan 9930 بازدید
12 Aabaan 139930 بازدید

 

امروزه افراد زیادی به دنبال سفیدتر دیده شدن دندان‌هایشان هستند. در واقع سفید بودن دندان‌ها از جمله معیارهای زیبایی محسوب می‌شود که با استفاده از درمان بلیچینگ می‌توان به آسانی به این آرزو دست یافت. این روش یک فرآیند شیمیایی است که بدون برداشت لایه سطحی دندان و یا صدمه به دندان، رنگ دندان شما را روشن می‌کند  و هیچگونه آسیبی به ساختمان دندان وارد نمی‌کند. در این روش ماده‌ای دکلره کننده مشابه اکسیدان روی دندان قرار می‌گیرد. این ماده رنگ‌های نفوذ کرده به دندان را اکسید می‌کند و رنگ دندان سفید می‌شود.


آیا بلیچینگ عوارض هم دارد؟ 

نگران نباشید. مطالعات متعددی طی 5 سال گذشته ثابت کرده‌اند که سفید کردن دندان بی‌خطر و موثر است. انجمن دندانپزشکی آمریکا هم این روش را تایید نموده است و فقط در مورد خانم‌های  باردار و شیرده منع تجویز دارد.

اما  در کسانی که دندان‌های بسیار حساس دارند و یا در سنین پایین (قبل از بلوغ) هستند بهتر است از روش بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌ها استفاده نشود. هم چنین از روش بلیچینگ نمی‌توان برای سفید کردن روکش و یا پرکردگی‌های دندان استفاده کرد.

 

روش‌های بليچينگ

1-مطب دندانپزشکی (اگر عجله دارید)

تمام مراحل بطور کامل در مطب دندانپزشکی و با استفاده از مواد و محلول‌های قویتر و به کمک دستگاه‌های خاص که اشعه و لیزر تولید می‌کنند صورت می‌گیرد. این روش حتما زیر نظر دندانپزشک باید صورت گیرد. 

در این روش غلظت بالای مواد، ‌باعث حساسیت دندان‌ها می‌شود که توسط محلول‌های شوینده دهان قابل درمان است. این روش مناسب بیمارانی است که برای درمان عجله دارند. با این روش می توان دندان‌ها  را در یک یا دو جلسه سفید کرد.

طریقه کار دستگاه بلیچینگ در دندانپزشکی

 • بلیچینگ دندان به این صورت عمل می‌کند که هنگامی که لکه ای بر روی دندان ایجاد شود؛ دندانپزشک ماده‌ای به نام بلیچینگ که حاوی مقدار زیادی پراکسید هیدروژن با غلظت ۳۰ تا ۳۵ درصد و با مکانیسم اکسید کنندگی بر روی بافت‌های نرم و سخت و مواد ترمیمی موجود در حفره دهان قرار می‌دهد؛ به این صورت که مواد شیمیایی از لایه‌های سطحی دندان عبور کرده و روی عواملی که موجب بدرنگی دندان شده، اثر می گذارد و آنها را بی‌رنگ می‌کند.

 • در ادامه با تاباندن نور سرد با شدت و قدرت بالا از طریق دستگاه بلیچینگ به سطح دندان، سیاهی یا لکه‌های ایجاد شده را بر روی سطح دندان پخش و از بین می‌برد.

 • تنها مشکلی که باید به آن دقت کرد این است که اگر بلیچینگ به خوبی عمل نکند بعد از مدتی رنگ یا لکه بر روی سطح دندان بر می‌گردد. یکی از مهمترین دلایل برگشت لکه‌ها می‌تواند استفاده از مواد بی‌کیفیت باشد.

 • نداشتن خونریزی و آسیب رسانی پایین به دندان را می توان از فواید و فاکتورهای مهم جهت استفاده از این روش در مقایسه با دیگر روشهای جرمگیری دندان دانست.


2-در خانه (دیگر نیاز به نشستن در نوبت دندانپزشکی ندارید) 

بلیچینگ در منزل، یکی دیگر از روش‌های سفیدکردن دندان‌هاست. در این روش پس از قالب گیری از دندان‌ها توسط دندانپزشک، قاشقکی شفاف ساخته می‌شود و به همراه سرنگ‌های حاوی ماده بلیچینگ به شما داده می‌شود. خودتان می‌توانید در منزل ماده بلیچینگ را در داخل قاشقک روی دندان‌ها قرار دهید. این کار به دفعات تکرار می‌شود و معمولا 2 تا 3 هفته به طول می‌انجامد. در این روش شاید حساسیت دندان‌ها کمتر باشد ولی طول درمان در این روش بیشتر است. این روش مناسب کسانی است که دندان‌های حساسی دارند.

 

3- درمان بلیچینگ دندان‌های غیرزنده

موارد بسیاری پیش می‌آید که دندانی به دلیل ضربه دچار تغییر رنگ می‌شود.  گاهی هم پیش می‌آید دندانی که تحت درمان ریشه (عصب کشی) قرار گرفته دچار تغییر رنگ می‌شود. رنگ این دندان‌ها معمولاً از حد طبیعی تیره تر است. 

اگر دندان تحت عصب کشی قرار نگرفته باشد، ابتدا باید آن را انجام دهید و سپس سراغ سفید کردنش بروید. به طور معمول بعد از درمان ریشه مناسب، رنگ تیره دندان ‌روشن‌تر می‌شود و سپس دندان بلیچ می‌شود. در دندانی که درمان ریشه‌ای شده باشد، ماده بلیچینگ از پشت دندان داخل حفره پالپ (محل عصب تاج دندان) قرار گرفته و  روی آن پانسمان می‌شود. سپس زمانی در نظر گرفته می‌شود (معمولا یک هفته ) تا سفید شدن رنگ دندان اتفاق افتد. در صورتی که بعد از این زمان رنگ دندان مطلوب نبود این کار تکرار می‌شود تا دندان به رنگ مطلوب برسد.


در بليچينگ  تا چه اندازه دندان‌ها سفید می‌شود ؟ 

در روش بلیچینگ، مقدار سفید شدن رنگ دندان محدود است و تغییر رنگ به جنس دندان بستگی دارد.  و کسانی که مایلند دندانشان خیلی سفید شود، تنها با روش لمینت و یا ونیر است که می‌توان رنگ دندان‌ها را به رنگ‌های بسیار سفید مثل (سوپر بلیچ)  تغییر داد.


 بلیچینگ چقدر دوام دارد ؟

اگر درمان بلیچینگ انجام می‌دهید باید بهداشت خوبی داشته باشید. در ضمن انجام برخی کارها دوام بلیچینگ را کاهش می‌دهد. مثلا افراد سیگاری اگر بلیچینگ انجام دهند ولی باز هم به سیگار کشیدن ادامه دهند، دندان‌هایشان مجدداً خیلی سریع رنگ می‌گیرد.

کسانی که مداوم چای یا قهوه می‌خورند باید مقدار مصرف این نوشیدنی‌ها را کم کنند یا پس از مصرف آن‌ها دهانشان را شستشو دهند یا آب بنوشند تا احتمال رنگ گرفتن دندان کاهش یابد. در غیر این صورت رنگ دندان‌ها به رنگ قبلی باز میگردد. در مجموع باید گفت دوام بلیچینگ دائمی‌نیست و بسته به رنگ قبلی خود دندان و الگوی تغذیه ای و بهداشتی  بیمار، یک تا دو سال دوام دارد و البته در این هنگام می توان درمان بلیچینگ را مجدداً تکرار کرد.


عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

اصولا بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد، فقط ممکن است دندان‌ها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیردندان‌های ضد حساسیت قابل درمان است.


مراقبت‌های ضروری در مراقبت از بلیچینگ دندان

 • بعداز سفید کردن دندان‌ها  لازم است که در ساعت‌های اولیه بعد از درمان، لثه‌های خود را با آب گرم شستشو و ماساژ دهید تا با تسریع خون رسانی در لثه، هرگونه التهاب احتمالی را کاهش دهیم.

 • تا ۴۸ ساعت بعد از بلیچینگ دندان‌ها و (حتی در برخی توصیه‌ها تا یک هفته) از تماس طولانی مدت مواد و خوراکی‌های دارای رنگدانه با دندان‌ها پرهیز کنید البته امکان قطع کامل این ارتباط ممکن نخواهد بود و بایستی با شستشو‌های مکرر از تماس رنگدانه‌ها با دندان بکاهید.
  شما نباید تصور کنید یک بار که دندان‌هایتان را سفید کردید هیچ وقت دیگر به سفید کردن آنها احتیاج نخواهید داشت.  بلیچینگ دندان‌ها یا همان سفید کردن دندان‌ها آثار همیشگی ندارد  ولی دندان‌ها معمولا چند سالی سفید باقی خواهند ماند.

 • حفظ نتایج درمانی به این مساله بستگی دارد که شما پس از سفید کردن دندان‌هایتان،  تا چه اندازه توصیه‌های مراقبتی را رعایت کنید.

 • نوشیدن زیاد قهوه و چای پررنگ، کشیدن سیگار، استفاده زیاد  از نوشابه‌های رنگی و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان، از عواملی هستند که باعث می‌شوند دندان‌هایتان در مدت زمان کوتاه‌تری پس از بلیچینگ، به رنگ اولیه خود باز گردند.

 • تا یک هفته بعد از پایان درمان و در جلسات میانی درمان آب لیموی تازه نخورید.
 • تا یک هفته بعد از پایان درمان و در جلسات میانی درمان آب سیب میل نکنید.
 • تا یک هفته بعد از پایان درمان و در جلسات میانی درمان مسواکتان را مثل موبایلتان همراه داشته باشید و بعد از هر نوشیدنی و خوراکی مسواک بزنید.


چند نکته بسیار مهم در مورد بلیچینگ خانگی

روش بلیچینگ خانگی، یکی از روش‌های سفید کردن دندان‌هاست. در این روش دندان‌پزشک از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کند تا برای شما وسیله‌ای به نام «تری بلیچینگ» را بسازد. این وسیله به شکل دندان‌ها و شفاف است. باید ماده بلیچینگ را درون تری و در نواحی مربوط به هر دندان قرار داد و سپس تری را روی دندان‌ها گذاشت.

 • بر خلاف ادعای برخی دندان‌پزشکان نتایج حاصل از بلیچینگ، دائمی و همیشگی نیست و به طور معمول بعد از چندین ماه نیاز به تکرار دارد.

 • فرایند سفید شدن دندان‌ها نیاز به استفاده منظم و صحیح از ماده بلیچینگ دارد. ممکن است در چندروز اول، سفیدی دندان‌ها چندان محسوس نباشد، نا‌امید نشوید و ادامه دهید. در چند روز آینده نتیجه آن را خواهید دید.

 • به طور معمول و در بیشتر افراد، زمان لازم جهت سفید شدن دندان‌ها دو هفته است. هر چند ممکن است در بعضی افراد بسته به عامل بد رنگی دندان، این مدت زمان بیشتر یا کمتر باشد.

 • ماده بلیچینگ به صورت سرنگ‌های آماده مصرف است. بعد از تزریق ماده در تری باید پیستون آن را کمی به عقب کشید تا ماده تحت فشار نشت نکند و به هدر نرود.

 • ماده بلیچینگ را در خارجی‌ترین قسمت تری در حفرات مربوط به دندان‌ها قرار دهید. این قسمت از تری نواحی قابل رویت دندان‌ها را پوشش می‌دهد.

 • بعد از قرار دادن تری در دهان، دندان‌ها را کمی فشار دهید تا ماده بهتر روی سطح پخش شود. اضافات پس زده ماده را هم به کمک دستمال پاک کنید تا طعم آن باعث ناراحتی شما نشود.

 • بعد از استفاده، تری را زیر آب سرد بشویید و در ظرف مخصوص نگهداری بگذارید. تری باید در جای خشک و خنک نگهداری شود. گرما باعث تغییر شکل آن می‌شود.

 • بهترین زمان انجام بلیچینگ، شب هنگام و در ساعات خواب است. بعد از زدن مسواک و کشیدن نخ دندان، تری را آماده و استفاده کنید.

 • اگر استفاده شبانه از تری بلیچینگ برای شما آزار دهنده است، با مشورت دندان‌پزشک خود می‌توانید در طی روز از آن استفاده کنید.

در پایان باید گفت که بلیچینگ دندانی به این معنا نیست که سفیدی دندان‌ها قطعی است، بلکه رنگ دندان‌ها از یک درجه تا چندین درجه که بستگی به جنس دندان‌ها و نوع رنگدانه‌های رسوب کرده بین دندان‌ها تغییر میکند و بعد از شش الی یک سال باید تکرار شود. البته ناگفته نماند که بعد از اعمال هرگونه روش جهت سفید کردن دندان‌ها ماندگاری سفیدی دندان بستگی به بهداشت دهان و فرد و رعایت رژیم غذایی مناسب دارد.


بلیچینگ یا جرم گیری؟

هر دو روش جرم گیری و بلیچینگ دندان باعث روشن تر شدن دندان‌ها می‌شود ولی در هر کدام از این روش ها نوع و میزان سفید کردن دندان ها متفاوت است. روش جرم گیری یا (اولتراسونیک) باعث پاکسازی دندانها از املاح رسوب کرده که باعث بوی بد دهان، بدرنگی و زبری دندان ها می‌شود. خود بزاق دهان انسان به طور طبیعی با میکروبها و مواد غذایی و باکتریهای دهان ترکیب شده و ایجاد لایه‌‌ای به نام پلاک بر روی دندانها می‌کند. اصولاً پلاکها در قسمتهای پایینی لثه و نواحی که دسترسی به آنها برای تمیز کردن دشوار است بیشتر میشوند که به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان می‌شوند پس برای از بین بردن این پلاک های ایجاد شده باید جرم گیری دندان انجام شود که طی این فرآیند پلاکها و رسوباتی که در بین دندان و لثه ها ایجاد شده از بین می‌رود که همین امر گاهی سبب روشن تر شدن لثه و دندان افراد می‌شود.

روش بلیچینگ دندان صرفا یک روش برای سفید کردن دندان است. بلیچینگ دندان در واقع راهی است برای از بین بردن لکه ها و رنگدانه های روی دندان که در اثر مرور زمان و به صورت ژنتیکی به وجود آمده این روش صرفاً برای زیبایی است و روش درمانی ای نیست. بلیچینگ دندان یکی از بهترین و کم آسیب ترین روش های سفید کردن دندان است.

 

سوالات متداول

 • ایا بلیچینگ عوارض دارد؟

  مطالعات متعددی طی 5 سال گذشته ثابت کرده‌اند که سفید کردن دندان بی‌خطر و موثر است.

 • بلیچینگ چقدر دوام دارد؟

  دوام بلیچینگ دائمی‌نیست و بسته به رنگ قبلی خود دندان و الگوی تغذیه ای و بهداشتی  بیمار، یک تا دو سال دوام دارد.

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.