داکتاپمجله سلامت و پزشکیدیابتدرمان دیابت بارداری در طب سنتی

درمان دیابت بارداری در طب سنتی

5 Bahman 99244 بازدید
5 Bahman 1399244 بازدید


دیابت بارداری در طب سنتی (چینی)

دیابت بارداری یا حاملگی یک بیماری بین مادرانی است که از قبل زمینه  دیابت را داشته و یا در طول بارداری ممکن است به دلیل مناسب نبودن برنامه غذایی و همینطور کنترل نکردن میزان قند خون (گلوکز) به آن دچار شوند. برای درمان می توان به روش های متعددی اشاره نمود که از جمله آن  به وسیله بهبود رژیم غذایی و کنترل میزان کربوهیدرات ، اجرای برنامه منظم ورزشی و در مواردی استفاده از داروها اشاره کرد. در این میان عده ای به سمت درمان گیاهی که در مجامع پزشکی به طب سنتی نیز شناخته میشود روی می آورند . 
بسیاری از زنان باردار برای حفظ سلامت یا رفع علائم به طب سنتی چینی برای درمان دیابت بارداری روی می آورند که شامل موارد زیر است: 

 • داروهای گیاهی (انسولین گیاهی)
 • طب سنتی
 • طب سوزنی (چینی)

علائم دیابت بارداری در هر 9 ماه چی هست ؟

درمان دیابت بارداری با طب سنتی چینی (سوزنی)  

در چین باستان ، دیابت را بیماری "تشنگی لاغری" می نامیدند. تمرکز طب چینی در درمان کلیه ها و حمایت از طحال است. طحال بر سیستم های درگیر هضم و جذب غذا تاثیر می گذارد. اگر گردش خون وجود نداشته باشد ، انرژی حیاتی نمی تواند کار کند.  این عمل باعث یک اختلال در گردش خون شده که به آن رکود خون یا ایستایی خون گفته می شود و اختلالات متابولیکی از جمله تثبیت سطح قند خون را ایجاد می کند. تمرکز طب چینی بر روی بازگرداندن گردش خون مناسب برای اصلاح هرگونه اختلال در عملکرد انرژی حیاتی است.

از همین رو در طب سنتی کلیه ها تحت درمان قرار می گیرند زیرا کلیه ها حاوی مواد مهم فیزیولوژیکی هستند. کمبود این مواد می تواند انرژی و مایعات را در بدن مصرف کند و حتی منجر به "غلیظ شدن" خون شود. 

طب چینی برای درمان قطعی دیابت بارداری از طب سوزنی ، گیاهان چینی ، ماساژ اندام های تولید مثل و بهبود برنامه غذایی استفاده می کند.

 

 • طب سوزنی 

از طب سوزنی برای کاهش تشنگی ، تکرر ادرار ، متعادل سازی سطح هورمون ها و انسولین استفاده می شود. طب سوزنی همچنین استرس را برطرف می کند و اختلالات جریان انرژی بدن را اصلاح می کند و بدن را به سلامتی باز می گرداند.

 • گیاهان چینی 

از گیاهان چینی به طور سنتی برای سندرم اتلاف و تشنگی استفاده می شود. وظایف اصلی این گیاهان کمک به تثبیت سطح قند خون و بهبود عملکردهای متابولیکی با تقویت طحال (لوزالمعده) و کلیه ها است. تحقیقات علمی مدرن نشان می دهد حتی اگر چینی های باستان قادر به کنترل سطح قند خون برای بیماران دیابتی نبودند ، گیاهانی که برای معالجه این بیماران استفاده می کردند در واقع بسیار موثر بودند.

 • ماساژ اندام

ماساژ اندام تناسلی نوعی ماساژ درمانی بسیار تخصصی است که فاشیای حفره لگن را دستکاری می کند تا انسداد را از بین ببرد و جریان خون به این اندام ها را بهبود بخشد. با ورز دادن بافت بدن ، ماساژ می تواند حرکت بهتر خون در بدن را تحریک کند. گردش خون بهتر می تواند برای نوروپاتی دیابتی و سایر عوارض مرتبط با دیابت شگفت انگیز باشد.

 • بهبود برنامه غذایی 

طب چینی پیشنهاد میدهد که وعده های غذایی کم حجم و مکرر در طول روز بخورید (هر 3-4 ساعت یک بار) رژیم غذایی باید از غلات کامل ، میوه های تازه و سبزیجات و همچنین غذاهای کم قند و متوسط ​​تشکیل شود. ورزش باید به مدت 20 دقیقه بعد از هر وعده غذایی انجام شود. 

همچنین بخوانید : درمان دیابت بارداری با تغذیه و بهبود رژیم غذایی

 

فواید و مزایای طب سنتی چینی (طب سوزنی)

 مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی ممکن است با بهبود سطح قند خون ، تسکین علائم نوروپاتی - عارضه دیابت - و موارد دیگر به افراد دیابتی کمک کرده و این بیماری را تا حدودی رفع نماید. همچنین از مزایای این روش درمان میتوان موارد  زیر را نام برد :

 • کنترل سطح گلوکز و انسولین
 • کاهش سطح گلوکز
 • افزایش سطح انسولین
 • تحمل گلوکز بهبود می یابد
 • حساسیت و مقاومت بدن به انسولین

در چین امروزی ، مردم اغلب از طب سوزنی برای درمان دیابت استفاده می کنند و مد نظر دارند که طب سوزنی می تواند به موارد زیر کمک کند :

 • بهبود مدیریت قند خون
 • کاهش وزن
 • محافظت از لوزالمعده که کار عمده آن تولید انسولین است
 • افزایش مقاومت بدن نسبت به انسولین
 • تنظیم هورمون هایی ک بر دیابت تاثیر گذار هستند  مانند ، ملاتونین ، انسولین و اپی نفرین

قند خون بارداری باید چند باشد ؟

                           انواع طب سوزنی مورد استفاده 

روش های طب سوزنی برای درمان دیابت ممکن است با روش های درمان دارویی متفاوت باشد. طب سوزنی پزشکی شامل سبک ها و تکنیک های مختلفی است ، اما در این مورد خاص و جهت بهبود دیابت ، فقط سه مورد خاص از آن به صورت پذیرفته شده ای مورد تایید می باشد.

طب مچ دست و پا

درمان مچ دست و پا نوعی طب سوزنی است که شامل تحریک عمیق سوزن در عصب مچ دست و پا می باشد  و طبق تحقیقی که مبتنی بر شواهد منتشر شده است نتیجه بر آن بود که این روش یک روش ایمن و موثر برای درمان دیابت می باشد. با این حال ، دانشمندان اضافه کردند که هنوز شواهد کافی برای قطعیت این موضوع موجود نمی باشد.

طب سوزنی 

طب سوزنی رایج ترین نوع طب سوزنی است که پزشکان از آن برای درمان دیابت استفاده می کنند. متخصص طب سوزنی یک جفت سوزن را در نقاط خاص طب سوزنی فرو می کند و یک شوک الکتریکی را از یک سوزن به سوزن دیگر منتقل می کند. طبق شواهد این روش به بهبود موارد زیر کمک میکند :

 • درمان درد ناشی از نوروپاتی دیابتی
 • مدیریت سطح گلوکز خون

طب سوزنی گیاهی (انسولین گیاهی در طب سنتی) 

طب سوزنی گیاهی شامل تزریق گیاهان خاص در نقاط طب سوزنی است. این یک تکنیک مدرن است.طبق یک بررسی ، طب سوزنی گیاهی می تواند به حفظ سطح گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت نوع دو نیز کمک کند.

همچنین بخوانید : درمان دیابت بارداری با انسولین

 

 

ریسک ها و خطرات طب سوزنی 

مطمئن شوید که قبل از انجام طب سوزنی یا درمان مکمل دیگری با پزشک متخصص خود صحبت کنید چرا که این امر ممکن است خطراتی را هم به همراه داشته باشد. اصولا هر کسی که به طب سوزنی روی می آورد باید از برخی عوارض جانبی عمومی آگاه باشد. این موارد شامل: درد ، خونریزی و یا گاها کبودی محل سوزن می باشد. 

قبل از انجام طب سوزنی مطمئن شوید که :

 • متخصص طب سوزنی مدارک لازم و اجازه فعالیت را از ارگان های مربوطه داشته باشد.
 • حتما درمان هایی که تا قبل از این روی شما صورت گرفته را اعم از درمان های دارویی گیاهی و حتی برنامه و رژیم غذایی خود را با متخصص در میان بگذارید
 • گاها ممکن است متخصص شخصی را که از داروهای رقیق کننده خون یا بیماری لخته شدن خون استفاده می کند از انجام این کار منع کند.
 • توجه داشته باشید که سوزن ها باید استریل و تنها یکبار استفاده شوند.
 • طب سوزنی به شرطی که توسط یک پزشک با تجربه انجام شود، می تواند یک درمان ایمن و موثر باشد. 

 

برای درمان دیابت بارداری چه بخوریم ؟

همان طور ک قبل تر گفتیم رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی دو عامل بسیار مهم در بهبود وضعیت دیابت بارداری می باشد از همین رو باید مرتبا برنامه غذایی توسط پزشک متخصص چک شده و بهینه یابد و یکی از موثرترین راهکارها کنترل میزان گلوکز دریافتی به بدن می باشد.
یکی از راه های حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، کنترل میزان کربوهیدرات در رژیم غذایی است. غذاهای کربوهیدرات هضم شده و به گلوکز خون (نوعی قند) تبدیل می شوند. گلوکز در خون لازم است زیرا سوخت بدن و تغذیه کودک شما از شماست.با توجه به این بسیار، مهم است که سطح گلوکز در حد مورد نظر بماند.

همچنین می توانید لیست غذاهای مفید برای دیابت بارداری را که در مقاله رژیم غذایی مناسب دیابت بارداری (حاملگی) نوشته شده است ببینید.

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.