داکتاپمجله سلامت و پزشکیدیابتدرمان دیابت بارداری با انسولین

درمان دیابت بارداری با انسولین

27 Dey 99199 بازدید
27 Dey 1399199 بازدید

 

دیابت بارداری (حاملگی) و درمان آن با انسولین 

دیابت بارداری به دیابتی گفته می شود که در دوران بارداری تشخیص داده شده و تقریباً به محض تولد کودک شما از بین می رود. با این حال ، اگر دیابت بارداری شما درمان نشود ، ممکن است عوارضی را برای شما به پیش آورد.

دیابت بارداری علت و تشخیص آن : 

هورمون های بارداری باعث می شود بدن در برابر عملکرد انسولین ، مقاومت بالایی داشته باشد و در نتیجه این امر بدن از سوخت های تامین شده ای استفاده می کند که در طول روز از غذای ورودی گرفته شده است.

علت به وجود آمدن دیابت در زمان بارداری چیست؟ 


کربوهیدرات هایی که استفاده می شود سوختی به نام گلوکز (قند موجود در خون که به مغز ، قلب ، بافت ها و عضلات میرسد) به بدن شما می رسانند. گلوکز همچنین سوخت مهمی برای کودک در حال رشد شماست. در دیابت حاملگی ، انسولین قادر به انتقال موثر گلوکز به سلولهای مورد نیاز نبوده و  در نتیجه ، گلوکز در خون جمع می شود و باعث افزایش سطح قند خون می شود.

همچنین بخوانید : "دیابت در بارداری چیست؟"

 

دیابت بارداری را چطور تشخیص دهیم ?

اصلی ترین راه تشخیص دیابت بارداری با انجام آزمایش خون می باشد. سطح قند خون شما بعد از نوشیدن یک نوشیدنی شیرین اندازه گیری شده و اگر بیش از حد بالا باشد ، به دیابت بارداری مبتلا هستید. گاهی اوقات یک آزمایش تمام آن چیزی است که برای تشخیص قطعی لازم است. دیابت بارداری معمولاً تا اواخر بارداری اتفاق نمی افتد و بین هفته های 24 تا 28 انجام می شود.

 

دیابت بارداری و نشانه های عمومی آن 

 • اضافه وزن داشتن
 • تولد نوزادی با وزن 4.1 کیلوگرم و یا بیشتر
 • داشتن پدر و مادر یا خواهر و برادر مبتلا به دیابت
 • اگر در گذشته به دیابت بارداری مبتلا شده اید احتمال ابتلا مجدد زیاد است.
 • داشتن گلوکز در ادرار


دیابت بارداری و تاثیر آن بر کودک شما 

دیابت بارداری می تواند از چند طریق بر روی نوزاد در حال رشد تاثیر بگذارد:

 • وزن زیاد هنگام تولد

  قرار گرفتن در معرض سطح قند بالاتر می تواند باعث بزرگتر شدن کودک و وزن زیاد هنگام تولد شود. لوزالمعده کودک در پاسخ به گلوکز بالاتر انسولین اضافی تولید می کند که نتیجه آن ذخیره چربی اضافی در کودک و بزرگتر شدن آن است. یک کودک بزرگتر می تواند زایمان را برای مادر و کودک پیچیده تر کند.
 • قند خون پایین 

   اگر قند خون شما در دوران بارداری بالا رفته باشد به دلیل استفاده از انسولین ممکن است  کمی پس از تولد کودک شما  قند خون پایینی (هیپوگلیسمی) داشته باشد. و این به دلیل آن است که انسولین اضافی که کودک شما تولید می کند ، برای مدت کوتاهی پس از تولد همچنان قند خون کودک را کاهش می دهد و ممکن است  بدون تأمین مداوم قند از خون مادر ، سطح قند خون کودک شما خیلی پایین بیاید.

درمان دیابت بارداری با انسولین

برای حدود 30 درصد از زنانی که به دیابت بارداری مبتلا می شوند ، رعایت رژیم غذایی برای کنترل قند خون کافی نیست و آنها باید انسولین مصرف کنند. انسولین در دوران بارداری بی خطر بوده ولی توجه کنید

دیابت و تنسولین

حتی در صورت استفاده از انسولین ، همچنان حتما باید رژیم غذایی مناسب دیابت بارداری تجویز شده را کنترل کرده و سطح قند خون خود را کنترل کنید.

 

انسولین و انواع دیابت در دوران حاملگی 

انسولین یک داروی سنتی انتخاب اول برای کنترل قند خون در دوران بارداری است زیرا برای تنظیم دقیق قند خون موثرترین ماده است بنابراین ، برای کودک بی خطر است. انسولین را می توان با سرنگ ، قلم انسولین یا از طریق پمپ انسولین تزریق کرد. هر سه روش برای زنان باردار بی خطر است.

 • اگر دیابت نوع 1 دارید  

بارداری بر برنامه درمانی انسولین تاثیر می گذارد. در ماه های بارداری ، نیاز بدن شما به انسولین افزایش می یابد. این امر به ویژه در سه ماه آخر بارداری بیشتر صدق می کند. نیاز به انسولین بیشتر توسط هورمون هایی ایجاد می شود که جفت ایجاد می کند. در عین حال ، این هورمون ها مانع از عمل انسولین مادر می شوند. در نتیجه ، نیاز شما به انسولین افزایش می یابد.

 • اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید

باید از قبل برنامه ریزی کنید. اگر برای کنترل قند خون خود از قرص های دیابت استفاده می کنید ، ممکن است در زمان بارداری نتوانید از آنها استفاده کنید. از آنجا که ایمنی استفاده از قرص های دیابت در دوران بارداری ثابت نشده است ، احتمالاً پزشک شما را مجبور می کند بلافاصله به انسولین روی بیاورید. همچنین ، مقاومت به انسولین که در دوران بارداری اتفاق می افتد اغلب باعث کاهش اثر داروی خوراکی دیابت در حفظ سطح قند خون در محدوده مورد نیاز می شود.

همچنین بخوانید : "علائم دیابت نوع یک و دو که باید حواسمان به آن ها باشد"

 

رژیم های انسولین 

 1. کل انسولین مورد نیاز روزانه در سه ماهه اول 0.7 واحد در کیلوگرم در روز است ، در حالی که در سه ماهه دوم 0.8 واحد در کیلوگرم در روز و در سه ماهه سوم 0.9-1.0 واحد در کیلوگرم در روز است. این لزوماً در تمام بارداری ها مناسب نیست.
 2. رژیم های انسولینی زیادی برای درمان قند خون پیشنهاد شده است ، اما تزریق روزانه چندگانه با کارایی ترین و انعطاف پذیرترین روش است.
 3. رژیم انسولین باید بر اساس مشخصات گلوکز خون انتخاب شود. بنابراین ، اگر گلیسمی ناشتا از 90-95 میلی گرم در دسی لیتر بالاتر باشد ، باید انسولین پایه مصرف شود. دوز پایه انسولین را می توان با توجه به وزن محاسبه کرد: 0.2 واحد در کیلوگرم در روز

 

عوارض استفاده از انسولین.jpg

عوارض استفاده از انسولین هنگام بارداری در مادر و نوزاد 


عوارض جنینی همراه با انسولین درمانی  

 • افت قند خون نوزادان 

 • پیامد هایی در رشد عصبی  

  کاهش قند خون گذرا در نوزادان می تواند پیامدهایی در رشد عصبی داشته باشد. این پیامدهای روانشناختی بر روابط مادر و کودک اثر دارد زیرا آنها پس از تولد برای درمان از هم جدا می شوند. 

عوارض هنگام تولد همراه با انسولین درمانی

 • تولد به روش سزارین  

  تجزیه و تحلیل نشان داد که هیچ تفاوتی مابین تولد توسط سزارین و یا به صورت طبیعی وجود ندارد. 
 • زایمان با کمک خلا  

  اگرچه دیابت قبل از حاملگی خطر زایمان به کمک خلا را افزایش می دهد ولی این خطر به انسولین مربوط نمی باشد.


نکات تکمیلی در مورد نحوه تزریق انسولین  

قبل از تزریق انسولین شما باید  ،موارد زیر را چک کنید :

 • دستان خود را با آب و صابون بشویید و آنها را کاملا خشک نمایید
 • شما به یک سرنگ انسولین ، بطری انسولین و یک دستمال مرطوب الکلی یا یک پنبه آغشته به الکل نیاز خواهید داشت.
 • اگر از قلم انسولین استفاده می کنید ، به سوزنی نیاز دارید که با قلم شما کار کند. در صورت استفاده مجدد از قلم ، ممکن است به کارتریج انسولین نیاز داشته باشید.
 • وقتی برای اولین بار از بطری انسولین استفاده می کنید ، تاریخ را روی بطری بنویسید. انسولین ذخیره شده در دمای اتاق حدود یک ماه دوام می آورد.
 • بررسی کنید که انسولین قلم یکبار مصرف منقضی نشده است. این تاریخ معمولاً روی برچسب قلم چاپ می شود.
 • برنامه منظمی برای تزریق ایجاد کنید به گونه ای که :
  هنگام صبحانه ، انسولین خود را به یکی از بازوهای خود بدهید.
  هنگام شام ، انسولین خود را به یکی از پاهای خود بدهید.

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.