داکتاپمجله سلامت و پزشکیدیابتدرمان دیابت بارداری با تغذیه

درمان دیابت بارداری با تغذیه

2 Bahman 99173 بازدید
2 Bahman 1399173 بازدید

 

رژیم غذایی مناسب دیابت بارداری (حاملگی)

معمولا دیابتی که در دوران بارداری تشخیص داده می شود دیابت بارداری می باشد که به طور متوسط در 7 درصد از کل بارداری ها رخ می دهد . این بیماری معمولا در نیمه دوم بارداری بوجود می آید و به محض تولد کودک از بین می رود. با این حال ، اگر دیابت بارداری درمان نشود ، ممکن است عوارض جدی را به دنبال داشته باشد. 

اولین قدم در درمان دیابت بارداری با تغذیه اصلاح رژیم غذایی برای کمک به حفظ سطح قند خون در حد طبیعی است ، بیشتر خانم هایی که قند خون آنها به خوبی کنترل شده است، نوزادان سالمی  به دنیا می آورند و هیچ گونه عارضه ای برای خود و فرزند پیش نمی آید.

یکی از راه های حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، کنترل میزان کربوهیدرات در رژیم غذایی است.  کربوهیدرات ها هضم شده و به گلوکز خون (نوعی قند) تبدیل می شوند. وجود گلوکوز در خون به دلیل تامین سوخت بدن و تغذیه کودک واجب است. با توجه به این بسیار، مهم است که سطح گلوکز در حد مورد نظر بماند.

تغذیه در دوران بارداری

دوران بارداری دوره بسیار حساسی می باشد از این رو مادر باید بسیار به نوع تغدیه و رژیم غذایی خود دقت کند، در این رژیم غذایی نباید مقادیر زیادی از قند وجود داشته باشد و همانطور که گفته شد کربوهیدرات ها سرشار از قند هستند پس در مرحله اول اصلاح رژیم غذایی دیابتی، باید غذاهایی که سرشار از کربوهیدارت هستند را شناسایی و در مصرف آنها وسواس به خرج دهیم.

کربوهیدرات موجود در غذاها با گرم اندازه گیری می شود. با خواندن برچسب های مواد غذایی می توانید مقدار کربوهیدرات موجود در غذاها را حساب کنید. بسیار مهم است که توجه داشته باشید مقدار کربوهیدرات برای یک رژیم غذایی کنترل شده باشد. به همین منظور حتی اگر نمیتوانید به صورت دقیق مقدار مصرفی کربوهیدرات را بدانید مقدار تقریبی آن را محاسبه کنید. 

 

کربوهیدرات ها در غذاهای زیر یافت می شوند: 

 • شیر و ماست
 • میوه ها و آب میوه ها
 • برنج ، غلات و ماکارونی
 • نان ، نان شیرین و انواع آن
 • لوبیای خشک ، نخود خرد شده و عدس
 • سیب زمینی ، ذرت ، نخود فرنگی و کدو حلوایی
 • شیرینی ها و دسرها ، مانند شکر ، عسل ، شربت ، شیرینی ، کلوچه ، نوشابه و آب نبات نیز به طور معمول دارای مقدار زیادی کربوهیدرات هستند.

همچنین می توانید اطلاعات مورد نیاز درباره میزان قند خون بارداری را در مقاله قند خون بارداری باید چند باشد ؟ بخوانید.

 توصیه های غذایی 

برای ارزیابی رژیم غذایی بارداری مهم است که با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. متخصص تغذیه مقدار کربوهیدرات مورد نیاز شما در وعده های غذایی را محاسبه کرده و تحت عنوان جدول دیابت بارداری در اختیار شما قرار خواهد داد همچنین نحوه شمارش کربوهیدرات ها به شما آموزش داده خواهد شد. موارد زیر توصیه های غذایی است که به شما جهت درمان دیابت بارداری با رژیم غذایی و حفظ سطح قند خون ایمن کمک می کند:

غذای کم در وعده های پر تعداد  

غذاهای خود را بین سه وعده غذایی و دو یا سه میان وعده در روز  تقسیم کرده و یک برنامه غذایی برای دیابت بارداری ایجاد نمایید چرا که خوردن زیاد در یک زمان باعث افزایش بیش از حد قند خون می شود. بسیار مهم است که از وعده های غذایی را حتما مصرف کنید به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید و نوزاد شما در دوران بارداری نیازمند یه برنامه غذایی متناسب و پیوسته است.

 

برای دیابت بارداری چی بخوریم 

در جواب به سوال زنان باردار دیابتی چه غذایی بخورند باید بگوییم که مادران در دوران دیابت بارداری با توجه به نیاز و فیزیک بدن خود باید برنامه غذایی متفاوتی استفاده نمایند و پیچیدن یک نسخه برای هر فرد کار صحیحی نیست ما در اینجا به تعدادی از غذاهای مفید و همینطور ممنوعات دیابت بارداری اشاره کرده ایم

 • از نشاسته غافل نشو  

غذاهای دارای نشاسته در نهایت به گلوکز تبدیل می شوند بنابراین مهم است که زیاده روی نکنید. با این حال ، نشاسته باید در هر وعده غذایی موجود باشد. حدود یک فنجان نشاسته کل در هر وعده غذایی لازم به ذکر است که در خیلی از مواد خوراکی مانند نان ها نشاسته موجود می باشد.

 • شیر، کربوهیدرات مایع 

شیر یک غذای سالم و منبع مهم کلسیم است. با این حال ، شیر یک شکل مایع از کربوهیدرات است و نوشیدن بیش از حد آن می تواند قند خون شما را افزایش دهد. 

 

 • میوه ها را فراموش نکنید

میوه یک غذای سالم است ، اما سرشار از قندهای طبیعی است. در طول روز می توانید یک الی سه وعده میوه را مصرف کنید ، اما به یاد داشته باشید که باید آنها را جدا جدا مصرف کنید به این صورت که یک قسمت از میوه نسبتا بزرگ یا یک میوه بسیار کوچک در هر وعده بیشتر استفاده نکنید.

همچنین ما در مقاله درمان دیابت بارداری در طب سنتی به طور دقیق تری در مورد این موضوع صحبت کرده ایم

 • صبحانه مهم است 

مطمئنا میدانید که صبحانه مهمترین وعده غذایی است که باید حتما در رژیم غذایی دیابت حاملگی جای گیرد اما کنترل قند خون در صبح به دلیل نوسانات طبیعی سطح هورمون ها دشوار است.به همین منظور: 
اگر در صبح هر غذایی را به عنوان صبحانه استفاده کردید و بعد از صبحانه سطح قند خون شما خیلی زیاد شد ، پس نباید آنها را برای دیگر برای صبحانه بخورید. صبحانه ای که از نشاسته به علاوه پروتئین تشکیل شده است معمولاً به بهترین وجه تحمل می شود.

 • آب میوه در صبحانه ممنوع 

برای تهیه یک لیوان آب میوه چندین میوه لازم است و آب میوه منبع غلیظ کربوهیدرات است ، به دلیل داشتن ماهیت مایع می تواند به سرعت قند خون را افزایش دهد.

 •  شیرینی ها و دسرها را کنار بگذارید 

کیک ها ، کلوچه ها ، آب نبات ها و شیرینی ها مقدار زیادی کربوهیدرات دارند. این خوراکی ها غالباً مقادیر زیادی چربی دارند و از نظر برنامه تغذیه در دیابت بارداری مقدار بسیار کمی ارزش ارائه می دهند. 

 • نوشابه راه حل تضمینی برای ابتلا به دیابت 

نوشابه ها حاوی انواع قند های طبیعی و مصنوعی می باشند که قند آن مستقیم جذب بدن شده و پر ریسک ترین نوشیدنی برای نفراتی که احتمال ابتلا به دیابت دارند میباشد.
 از نوشابه های معمولی و نوشیدنی های شیرین خودداری کنید.

 • از قندهای خوراکی دور بمانید

وقتی روی محصولی عبارت "بدون قند" ، دیدید نگاه دقیق تری بیندازید یادتان باشد که چقدر بر روی کربوهیدرات ها تاکید داشتیم

محصولات حاوی الکلهای قندی اغلب با عنوان "بدون قند" روانه بازار می شوند ، اما ممکن است هنوز حاوی مقادیر قابل توجهی کربوهیدرات باشند. به برچسب مواد غذایی نگاه کنید تا مقدار گرم کربوهیدرات موجود را ببینید.

موارد زیر نمونه هایی از الکلهای قندی است:

 • مانیتول
 • مالتیتول
 • سوربیتال
 • زایلیتول
 • ایزومالت 
 • هیدرولیزات نشاسته هیدروژنه


 سوابق غذا را نگهداری کنید  

همان طور که گفتیم مطمئن شوید که تمام غذاها و مقدار مصرفی که هر روز می خورید را ثبت کنید ، این امر به شما در کنترل میزان کربوهیدرات کمک می کند. همچنین برای راحتی کار خود میتوانید از فنجان های اندازه گیری برای دقت استفاده کنید.

به یاد داشته باشید مطالب ذکر شده فقط به منظور آموزش و افزایش اطلاعات شما بود و مطمئنا نمی تواند جایگزین توصیه های پزشک متخصص باشد.
از همین رو ما شما را تشویق می کنیم که هرگونه سوال یا نگرانی دارید می توانید به صورت آنلاین با پزشکان متخصص غدد و متابولیسم در میان بگذارید.

 

درمان دیابت بارداری با انسولین

اکثر مادرانی که در دوران حاملگی دچار عارضه دیابت می شوند با اصلاح رژیم غذایی و انجام برنامه منظم ورزشی نیازی به درمان دیگری نداشته و این دوره را به سلامتی  برای خود و نوزادشان پشت سر میگذرانند اما وضعیت در 30 درصد از مادران باردار کمی حاد تر بوده و نیاز به انجام تست های مختلف و تحت نظر قرار گرفتن توسط پزشک متخصص دارند و گاها نیاز به درمان های دارویی همچون تزریق انسولین می باشند.

اگر شما جز آن دسته از مادرانی هستید که نیاز به تزریق انسولین دارید ما در مقاله درمان دیابت بارداری با انسولین به این موضوع پرداخته ایم. 

 

 

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.