0
داکتاپمجله سلامت و پزشکیدیابتقند خون بارداری باید چند باشد؟

قند خون بارداری باید چند باشد؟

7 Bahman 99216 بازدید
7 Bahman 1399216 بازدید

 

کنترل قند خون یکی از مهترین موارد در دوران بارداری است. چه پیش از بارداری دیابت داشته اید یا اینکه در دوران بارداری به آن مبتلا شده باشید، لازم است که سطح قند خون خود را همواره زیر نظر داشته باشید. اندازه گیری منظم قند خون کمک می کند تا از عوارض و مشکلاتی که ممکن است در دراز مدت برای سلامتی شما و کودک تان پیش بیاید جلوگیری کنید.

تغییرات هورمونی بر میزان و کارکرد انسولین در بدن شما تاثیر می گذارد. در اواخر بارداری مقاومت نسبت به انسولین بیشتر می شود و به موجب آن سطح قند خون افزایش پیدا می کند. کنترل دیابت برای افرادی که از قبل دیابت(دیابت آشکار) دارند و همچنین افرادی که در دوران بارداری به دیابت مبتلا می شوند(دیابت حاملگی) امری مهم است.

چند وقت یکبار قند خون را چک کنیم؟

 • دیابت آشکار(دیابتی که از قبل وجود داشته است): قبل و بعد از غذا و پیش از خواب
 • دیابت بارداری: قبل از صبحانه و بعد از هر وعده غذایی با نظر پزشک

دیابت بارداری چیست؟

بر طبق تحقیقات به طور متوسط 2 تا 4 درصد از زنان باردار مبتلا به دیابت موقت هستند که به آنها دیابت بارداری نیز گفته می شود. دلیل این امر افزایش مقاومت بدن به انسولین و ناتوانی بدن در تولید بیشتر انسولین برای غلبه بر این سطح مقاومت است.

در دیابت حاملگی بطور معمول هیچگونه علائم خارجی مانند تشنگی بیش از حد، خستگی یا تکرر ادرار و... که به عنوان مشخصه بیماری شناخته شود وجود ندارد.

کنترل قند خون در دوران بارداری

کنترل قند خون در دوران بارداری

کنترل صحیح قند خون خطرات عوارض دیابت بارداری برای  مادر و نوزاد را کاهش می دهد. میزان نرمال HbA1c برای مادران قبل و در حین بارداری 6.1 درصد ( یا 43 mmol/mol) است. به افراد دیابتی توصیه می شود که قند خون خود را قبل و در طول بارداری به دقت کنترل کنند.

هشت هفته اول بارداری یک دوره بحرانی است و بنابراین توصیه می شود که قبل و در دوران حاملگی نظارت دقیق بر قند خون انجام شود.

مادرانی که به دیابت بارداری مبتلا می شوند در ابتدا با رژیم غذایی و ورزش تحت درمان قرار می گیرند اما اگر سطح قند خون بالا بماند ممکن است تحت هیپوگلیسمیک خوراکی (قرص) یا درمان با انسولین قرار بگیرند.

 • برای رسیدن به قند خون مورد نظر ، میزان قند خون خود را قبل از هر وعده غذایی و 1 ساعت پس از غذا خوردن اندازه گیری کنید.
 • افرادی که انسولین مصرف می کنند باید هر شب قبل از خواب قند خون خود را اندازه گیری کنند.
 • انجام آزمایش خون در فواصل مختلف در زمان بارداری کمک می کند اطمینان پیدا کنید که دیابت به خوبی تحت کنترل است. 

برای مدیریت و کنترل بهتر عوارض دیابت بارداری توصیه می شود در طول دوران بارداری حتما از پزشک متخصص غدد و متابولیسم جهت بررسی علائم، آزمایش و دریافت مراقبتهای درمانی مشاوره بگیرید. 

 

قند خون در دوران بارداری

چگونه دیابت بر کودک تاثیر می گذارد؟

گزارش هایی وجود دارد که دیابت در دوران بارداری احتمال افزایش فرزند بزرگتر از اندازه معمول و با نقایص مادرزادی را افزایش می دهد.

مرگ و میر نوزادان و نقایص هنگام تولد

خطر مرگ و میر نوزادان یا با نقایص مادرزادی در مادران دیابتی نسبت به موارد سالم اندکی بیشتر است، با این حال مراقبت های پیش از بارداری می تواند با اطمینان از سالم بودن مادر قبل و بعد از حاملگی ، این خطر را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

علاوه بر این ، اگر کسی قبل از بارداری به دیابت مبتلا باشد ، عوارض مربوط به دیابت می تواند در دوران بارداری بدتر شود. این شامل مواردی مانند فشار خون بالا ، بیماری کلیه ، آسیب عصبی و رتینوپاتی است که نوعی بیماری چشم دیابتی است.

 ترشح بیش از حد انسولین

نوزاد یک مادر مبتلا به دیابت اغلب در پاسخ به گلوکز خون بالای بدن مادر ، انسولین اضافی تولید می کند.

در دیابت نوع 1 هیچ انسولین اضافی توسط بدن تولید نمی شود بنابراین ممکن است شاهد افزایش نیاز به انسولین باشیم. هنگام تولد ، سطح گلوکز خون کودک ممکن است پایین تر از حد معمول باشد که هیپوگلیسمی نامیده می شود. این اتفاق در نتیجه از بین رفتن منبع گلوکز از طرف مادر ایجاد می شود.

هیپوگلیسمی معمولا با آزمایش خون پاشنه پا تشخیص داده می شود و می توان آن را با استفاده از گلوکز خوراکی یا وریدی به سطح طبیعی برگرداند. علاوه بر این ، یک آزمایش تحمل گلوکز باید شش هفته پس از زایمان انجام شود تا مشخص شود آیا نیاز به درمان دیگری هست یا خیر.

ماکروزومی جنین

اگر در دوران بارداری سطح قند خون به طور غیر طبیعی بالا باشد، کودک گلوکز دریافتی اضافه را به عنوان چربی در بدن خود ذخیره می کند. از این رو در زمان حاملگی بزرگتر از حد معمول خواهد بود. این وضعیت به عنوان ماکروزومی جنین شناخته می شود.

تحقیقات حاکی از آن است که اگر فردی به دیابت بارداری مبتلا باشد به احتمال 50 درصد طی 10 تا 15 سال آینده به دیابت نوع 2 مبتلا می شود. 

عوامل خطر برای ابتلا به دیابت در دوران بارداری

شرایط زیر ریسک ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می دهد:

 • اضافه وزن
 • سیگار کشیدن یا حضور بیش از اندازه در کنار افراد سیگاری
 • سن بیش از 30 سال
 • سابقه خانوادگی دیابت
 • نژاد و قومیت خاص
 • سابقه تولد نوزاد بزرگ (بیش از 4.5 کیلوگرم)

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.