0
داکتاپمجله سلامت و پزشکیدیابتراه‌های پیشگیری از دیابت بارداری

راه‌های پیشگیری از دیابت بارداری

21 Bahman 99213 بازدید
21 Bahman 1399213 بازدید

 

دیابت بارداری (حاملگی) چیست؟

دیابت بارداری یکی از انواع دیابت ملیتوس (دیابت شیرین) است که رایج‌ترین زمان ابتلا به آن هفته 28 – 24 میباشد. دیابت بارداری با افزایش غیر طبیعی قند خون در دوران بارداری، که دلایل متفاوتی میتواند عامل ایجاد کننده آن باشد، اتفاق می‌افتد. دیابت بارداری میتواند علائمی از قبیل خستگی بیش از حد، تشنگی زیاد، ادرار زیاد، حالت تهوع و استفراغ ، عفونت‌های مکرر، افزایش اشتها و کاهش وزن باشد. این علائم تا حدودی با علائم رایج دوران بارداری مشابه است که ضرورت بر شناخت این علائم و تمایز آن از علائم بارداری را نشان میدهد.

چرا باید دیابت را جدی بگیریم؟

دیابت از جمله بیماری‌هایی است که در صورت ابتلا به آن و بی‌توجهی به نکات و دستورات پزشکی و بهداشتی، میتواند عوارض جبران نشدنی (اختلالات بینایی، شنوایی، کلیوی، آسیب عصبی (نوروپاتی)، قطع عضو و ...) را برای شما به همراه داشته باشد.

اگر شما اینجا و در حال خواندن این مقاله هستید حتما با عوارض آن بر جنین و مادر آشنا هستید و به شک افتاده اید که مستعد ابتلا به دیابت بارداری هستید پس پیشنهاد ما این است که علاوه بر خواندن این متن ، مقاله های زیر را نیز مطالعه کنید:

پیشگیری از دیابت بارداری

 

آیا دیابت بارداری قابل پیشگیری است؟

هرچند که دیابت نوع دو تا حدود زیادی با رعایت سبک زندگی قابل پیشگیری میباشد اما سوالی که برای بیشتر خانم ها در ارتباط به دیابت بارداری در ماه آخر به وجود می‌آید این است که آیا راهی برای جلوگیری از ابتلا به دیابت در دوران  بارداری وجود دارد یا خیر؟  
دیابت بارداری هم معمولا با همین روش تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است اما باز هم نمیتوان با قطعیت گفت که در صورت رعایت اقدامات پیشگیرانه از ابتلا به آن مصون هستید. دیابت نوع یک از آنجایی که نوعی بیماری نقص خود ایمنی است و دلیل این نقص شناخته نشده است، غیرقابل پیشگیری اما قابل درمان است.

ضرورت پیشگیری از دیابت بارداری

نکته قابل توجه در این میان آن است که  پیشگیری از دیابت بارداری ضروری‌تر و مهم‌تر به نظر میرسد؛ چرا که در صورت ابتلا به آن، عوارض دیابت هم مادر و هم جنین را میتواند درگیر کند. دیابت بارداری احتمال ابتلای نوزاد به دیابت نوع دو را در آینده افزایش میدهد؛ درنتیجه بجای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو، منطقی‌تر آن است که احتمال ابتلا به آن را در مراحل مقدماتی (از همان بارداری) کاهش داد. هرچند که پیشگیری از دیابت بارداری دارای روش قطعی نیست اما همینکه احتمال ابتلا به آن را کاهش میدهد اقدامی مهم و ضروری به نظر میرسد. با توجه به دلایل ذکر شده، ضرورت پیشگیری از دیابت بارداری به وضوح دیده میشود و مسئله‌ای حائز اهمیت است.

پیشگیری از دیابت بارداری

 

مراحل چندگانه پیشگیری از دیابت بارداری

 • الف) پیشگیریه اولیه

شامل مواردی است که قبل از باردار شدن باید درنظر گرفته شوند. به عبارت دیگر، مواردی هستند که در صورت وجود، ریسک ابتلا به دیابت بارداری را افزایش میدهند و قبل از بارداری باید به آن‌ها توجه داشت و در صورت ممکن آن مورد را رفع و یا کاهش دهند. این موارد عبارت‌اند از:

 1.  سابقه دیابت خانوادگی: در صورتی که یکی از اعضای خانواده‌تان (مخصوصا درجه یک) دارای دیابت باشد (بویژه نوع دو)، به این معناست که شما هم میتوانید برای دیابت مستعد باشید و همین امر میتواند باعث تشدید اختلال در افزایش قند هنگام بارداری شود. در دوران بارداری، بدن مادر به مقدار اندکی نسبت به انسولین مقاوم میشود تا مقدار گلوکز بیشتری در اختیار جنین قرار بگیرد؛ درصورتی که شما مستعد ابتلا به دیابت باشید، بدن شما نسبت به این موضوع حساس‌تر است، قند خونتان بطور غیر معمول افزایش یافته و دیابت بارداری برای شما اتفاق میوفتد.

 2.  اضافه وزن و چاقی قبل از بارداری: از مهم ترین اقداماتی که قبل از باردار شدن برای پیشگیری از ابتلا به دیابت بارداری می‌تواند صورت بگیرد، کاهش وزن در افرادی است که اضافه وزن دارند. کاهش وزن قبل از بارداری از طریق رژیم غذایی مناسب و فعالیت ورزشی، شاید بتوان گفت از مهم‌ترین پیشگیری‌های قبل از بارداری محسوب میشود. افرادی که اضافه وزن دارند می توانند به وسیله‌ی مشورت با یک پزشک متخصص در این زمینه وزن خود را کاهش داده و خطر ابتلا به دیابت بارداری را در آینده کاهش دهند.

 3.  رژیم غذایی مناسب: این اقدام هم بطور مستقیم باعث کاهش احتمال ابتلا به دیابت بارداری میشود هم از طریق کاهش وزن در کاهش این احتمال بطور غیر مستقیم تاثیر دارد. برای پیشگیری از دیابت بارداری می توان از رژیمی متناسب و سالم پیروی کرد، که این رژیم شامل مصرف کربوهیدرات های تصفیه نشده (آرد غلات کامل)، پروتئین بدون چربی و چربی سالم است.

 4.  سابقه داشتن دیابت بارداری: در صورتی که در بارداری(های) قبلی خود به دیابت بارداری مبتلا شدید، احتمال اینکه دوباره به آن مبتلا شوید بیشتر از کسانی است که قبلا به آن مبتلا نشده‌اند. لذا درصورت چنین وضعیتی حتما از پزشک خود مشاوره بخواهید.
 5.  در صورت داشتن سابقه زایمان کودک بالای 4 کیلوگرم و یا کودک نابالغ (که این موارد از عوارض دیابت بارداری میباشند) حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • ب) پیشگیریه ثانویه

این مرحله از پیشگیری شامل غربالگری و تشخیص زود هنگام دیابت بارداری و آشنایی با علائم آن میباشد.

 1.  شما چه مستعد دیابت باشید چه نباشید، لازم است تا در هفته‌های 24 و 28 بارداری تست‌های غربالگری و تشخیص دیابت را انجام دهید.
 2.  اینکه شما با علائم دیابت بارداری و تفاوت آن با علائم رایج بارداری آشناییت داشته باشید امری بسیار ضروری میباشد؛ چراکه به شما در تشخیص به موقع این بیماری کمک بسیاری میکند . اقدامات درمانی زودتر آغاز میشود.
 • ج) پیشگیری نوع سوم

این مرحله از پیشگیری هنگامی انجام میشود که دیابت بارداری تشخیص داده شده و برای جلوگیری از پیشرفت علائم و عوارض آن فعالیت‌هایی را در نظر میگیرند:

 1.  ورزش‌های بارداری: ورزش‌های سبک و ایمنی مانند یوگای بارداری، شنا، پیاده‌روی، پیلاتس میتواند از طریق کاهش وزن و جلوگیری از زیاد شدن گلوکز به شما کمک کند.
 2.  رژیم غذایی مناسب میتواند مواد غذایی مورد نیاز شما را تامیین کند و در عین حال باعث افزایش قند خونتان نشود تا دیابت بارداری شما حادتر نشود.
 3.  قند خون خود را مرتب بررسی کنید و در صورت غیر طبیعی بودن فورا به پزشک اطلاع دهید.

 

دیابت بارداری همانند دیگر انواع دیابت در صورت بی‌توجهی می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد با این تفاوت که عوارض آن میتواند هم مادر و هم جنین را درگیر میکند. در میان روش‌های پیشگیری، بنظر میرسد کاهش وزن، ورزش و رژیم غذایی مناسب‌ترین و اصلی‌ترین راه های پیشگیری از دیابت بارداری می باشند.

اگر احتمال می دهید که به دیابت بارداری مبتلا شده اید می توانید از هم اکنون با مراجعه به مقاله درمان دیابت بارداری با تغذیه از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنید.

 

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.