داکتاپمجله پزشکی روانشناسیراه‎های برداشتن دائمی خال

راه‎های برداشتن دائمی خال

1 بازدید۲۷ مهر ۱۳۹۹
زمان مطالعه : 7 دقیقه

 

خال ‎در واقع چیست؟

خال یک‌نوع برآمدگی یا تغییر رنگ بر روی پوست است. بعضی از خال‌ها از زمان تولد وجود دارند و بعضی دیگر در طول دوران زندگی به‎وجود می‎آیند. خال‎ها نقاط عمدتا کوچکی به رنگ پوست، تیره، قهوه‎ای و یا سیاه هستند که بر روی پوست ظاهر می‎شوند. خال‎ها همچنین ممکن است برامده یا صاف باشند. بسیاری از خال‎هایی که در بزرگسالی می‎رویند به تابش خورشید و تاثیرش بر روی تولید ملانین یا رنگدانه اصلی پوست و مو مربوط هستند. همچنین حاملگی ممکن است بر روی خال‎ها تاثیر بگذارد.

بیشتر خال‎ها نهایتا تا سن 30 سالگی ظاهر می‎شوند.

اگرچه خال‎ها بیشتر به‎رنگ قهوه‎ای هستند اما می‎توانند رنگ‎های گوناگونی از جمله قرمز، صورتی و همچنین رنگ طبیعی پوست داشته باشند. در بعضی از خال‎ها ممکن است مو در درون‎شان رشد کند. خال‎ها در هر نقطه‎ای از بدن پدیدار می‏شوند که شامل:

 • سر
 • گوش
 • پلک
 • لب‎ها
 • کف دست
 • کف پا
 • ناحیه تناسلی و مقعدی و ... است.

 

خال ممکن است با کک و مک یا دیگر برآمدگی‎های پوستی اشتباه گرفته شوند. بیشتر خال‎ها بی‎خطر و خوش‎خیم هستند اما همچنان مهم است که مراقب‎شان بوده و هر تغییری که در آن‌ها صورت می‎گیرد را تحت نظر داشته باشیم. زیرا ممکن است این تغییرات به سرطان منجر شود. خال‎های بیش از حد بزرگ و برخلاف قاعده ممکن است نشانه‎ سرطان پوست باشند و یا بعدا گسترش پیدا کرده و به سرطان پوست تبدیل شوند.

سرطان پوست می‎تواند به شکل خال ظهور کرده یا خودش را به این ترتیب پنهان کند.

 

انواع خال

 

انواع خال

 

خال‎های مادرزادی

 

خال‎های مادرزادی


خال‎های مادرزادی از بدو تولد وجود دارند و در میان 1 نفر از هر 100 نفر نوزاد تازه متولد شده رایج است. خال مادرزادی می‎تواند صاف بوده و همچنین رنگ‎های گوناگونی داشته باشد و اغلب خال‎های مادرزادی سرطانی نمی‎شوند.

خال‌های اکتسابی


خال‎های اکتسابی خال‎هایی هستند که در زمان تولد وجود ندارند و بعدا و در طول زندگی شکل می‎گیرند. بیشتر این خال‎ها قهوه‎ای بوده و در نتیجه آسیب اشعه خورشید به‎وجود می‎آیند. این خال‎ها با تغییر سن و سال چندان عوض نشده و گاهی تنها رنگ‎شان تیره می‎شود و لزوما به سرطان ملانوما منتهی نمی‎شوند.

خال‎های بی‎قاعده


برخلاف دیگر انواع خال مانند مادرزادی و اکتسابی، این خال‎ها بیشتر در معرض خطر سرطانی شدن هستند. تحقیقاتی در آمریکا نشان می‏دهد که از هر 10 نفر 1 ‎نفر  حداقل 1 خال بی‎قاعده دارد. برخلاف دیگر خال‎ها، خال‎های بی‎قاعده بزرگ‎تر بوده و شکل‎های غیر معمولی دارند. اگرچه ملانوما بیشتر مربوط به خال‎های تیره می‏شود اما خال‎های بی‎قاعده تنوع رنگی گوناگونی دارند.

خال‎ها را همچنین می‎توان به سه گروه عمده دیگر نیز تقسیم نمود:

 • خال‎های رایج و متقارن
 • خال‎های بی‎قاعده
 • خال‎های سرطانی

 

خال‎های رایج و متقارن

خال‎های رایج و معمولی اغلب متقارن بوده و اشکال با‎قاعده و رنگ‎های یکسانی دارند و به اندازه نوک یک مداد هستند. خال‎های معمولی می‎توانند صاف یا برآمده باشند و حضور تار موی در حال رشد در آن‎ها به امکان سرطانی شدن‎شان نامرتبط است.

 

خال‎های بی‎قاعده

خال‎های بی‎قاعده معمولا نامتقارن بوده و حدود نامشخص و رنگ‎های متنوعی دارند و بزرگ‎تر از خال‎های معمولی هستند. همچنین این‎ خال‎ها معمولا صاف یا تقریبا صاف هستند. داشتن بیش‎تر از 20-25 خال بی‎قاعده یا یک خال بی‎قاعده بزرگ‎تر از حد معمول شانس به‎خطر افتادن سلامت انسان توسط ملانوما را افزایش می‎دهد.

 

خال‎های سرطانی (ملانوما)

خال‎های سرطانی ملانوما نامیده می‎شوند. این‎خال‎ها به شدت غیرمعمول و نامتقارن هستند. به‎ندرت خال‎های معمولی سرطانی شده یا به ملانوما بدل می‎شوند. باید خال‎ها را برای تغییرات و ویژگی‎های نامعمول به‎شدت مورد توجه قرار دهیم. کسانی که بیشتر 50 تا خال داشته و یا خال‎های عجیب دارند هر ماه باید سطح پوست بدن‎شان را بررسی کرده و حداقل سالی یک‎بار برای معاینه به متخصص پوست مراجعه کنند. در مراحل ابتدایی به وجود خال‎های غیر عادی و یا ملانوما پی بردن در درمان و بهبودی کامل بسیار تاثیرگذار است.

خال‎های غیر معمول می‎توانند در هر نقطه‎ای از بدن ظاهر شوند؛ اما بیشتر در بالای کمر، شانه‎ها و نقاطی که در معرض آفتاب هستند پدیدار می‎شوند. ریسک وقوع ملانوما در نقاطی مانند شانه‎ها که  به‎طور مزمن در معرض آفتاب هستند بالاتر است. همچنین گوش‎ها اغلب از نقاطی هستند که خال‎های بی‎قاعده بر روی آن‎ها ظاهر می‎شوند و زنان بیشتر از مردان در معرض خطر خال‎های نامتقارن هستند.

 

چه عاملی باعث به‎وجود آمدن خال می‎شود؟

به‎طور ساده بخواهیم بگوییم، خال‎ها نتیجه رشد غیر عادی سلول‎ها بر روی پوست هستندو اگرچه رشد غیر معمول و غیرعادی لزوما به معنی سرطان نیست. در مجموع خال‎ها به‎شدت عمومیت دارند و طبق تحقیقاتی انجام شده در آمریکا تخمین زده می‎شود که هر فرد به‎طور متوسط بین 10 تا 40 عدد خال دارد.
علت به‎وجود آمدن خال معمولا یا ژنتیکی است و یا از در معرض آقاب قرار گرفتن به‎ویژه در کودکی ناشی می‎شود. بعضی از افراد با خال‎ به‎دنیا می‎آیند که به این خال‎ها مادرزادی گفته می‎شود. همچنین ممکن است در کودکی و یا در ابتدایی بزرگسالی خال‎ها ظاهر شوند. تابش خورشید و دیگر عوامل پیر شدن پوست باعث روییدن خال در بزرگسالی می‏شوند.
بعضی از خال‎ها احتمال سرطانی شدن دارند اما بیشتر خال‎ها بی‎خطر و خوش‎خیم هستند. اگرچه خورشید در به‎وجود آمدن خال تاثیرگذار است اما در نقاطی که در برابر اشعه آفتاب قرار نمی‎گیرند هم روییدن خال ممکن است.

روش‌های درمانی از بین بردن خال

 

برداشتن خال

 

بنا بر دلایل مختلفی ممکن است فردی تصمیم به از بین بردن خال‎هایش بگیرد. بعضی از خال‎ها در نتیجه اندازه و یا محل قرارگرفتن‎شان می‎توانند آزاردهنده باشند. دیگران ممکن است بنا بر توصیه پزشک متخصص و برای جلوگیری یا درمان ملانوما و سرطان پوست اقدام به برداشتن خال‎های خود بکنند.

اگرچه روش‎های درمان خال در خانه ساده و کارآمد به‎نظر می‎رسند اما هیچکس، هیچوقت نباید خودش در خانه برای از بین بردن خال‎هایش تلاش کند. هرکسی ممکن است وسوسه شده و برای اینکه از مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو  بنا به دلایل مختلف از جمله هزینه، اجتناب کند به یکی از روش‎های درمانی خانگی روی بیاورد. اما این روش‎ها برخلاف ظاهر شبه علمی ادعاهای کسانی که به ترویج‎شان می‎پردازند، نه تنها تاثیرگذاری‎شان ثابت نشده است؛ بلکه می‎توانند خطرناک هم باشند.

 

جراحی سرپایی


روش از بین بردن خال به‎طور کلی یک روند جراحی معمولا سرپایی است. پزشک متخصص ممکن است یک خال پوستی را با چاقوی جراحی ببرد و یا با تیغ بتراشد. یک متخصص پوست شاید خال‎های کوچک‎تر را بتراشد اما برای خال‎ها بزرگ‎تر معمولا کندن‎شان را توصیه می‎کند و همچنین انتخاب روش مناسب جراحی خال به جایی از بدن بیمار که خال در آن قرار گرفته‎است و اینکه بیمار چه انتظاری از زیبایی ظاهر محل موردنظر دارد نیز بستگی دارد. در هر دو روش استفاده از بی‎حسی موضعی نیز ضروری است و همچنین نسبت به اندازه منطقه‎ای که خال‎ها را از بین برده‎اند ممکن است به چندتایی هم بخیه نیاز داشته باشید. همچنین معمولا به دو جلسه درمانی برای از بین بردن خال‎ها نیاز داریم. 


البته جالب است بدانید این باور که از بین بردن تمام خال‎ها از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری می‎کند در واقع یک افسانه است.
 


برداشتن خال‎های بی‎قاعده

از منظر علمی تمام خال‎های بی‎قاعده پیشاسرطانی هستند اما بسیاری از این خال‎ها واقعا به سرطان تبدیل نمی‎شوند. ملانوما خطرناک‎ترین نوع سرطان پوست  معمولا از پوست عادی و سالم گسترش پیدا می‎کند و نه از یک خال از پیش موجود.

برداشتن خال و زخم‎های به‎جا مانده

درمان از بین بردن خال جای زخمی باقی می‎گذارد. جای زخم‎ها میتواند با قرص‌‎های شیمیایی یا لیزر درمانی یا بعد از اینکه زخم بهبود پیدا کرد روش‎های درمانی با رنگ‎دانه پوستی برطرف بشود.

 

سوالات متداول

 • خال‎ها فقط از بدو تولد می‎توانند وجود داشته باشند ؟

  خیر در هر سنی و در اثر عواملی مانند تابش خورشید و البته بیشتر تا سن 30 سالگی خال‎ها می‌توانند بر روی پوست ظاهر شوند.

 • خال‎ها چند انواعی دارند ؟

  مادرزادی، اکتسابی، بی‎قاعده و سرطانی

 • خال ممکن است به چه نوع سرطانی منجر شود؟

  ملانوما

 • بهترین روش از بین بردن خال کدام است؟

  جراحی سرپایی توسط پزشک که ممکن است با بریدن و یا تراشیدن خال همراه باشد.

دیدگاه ها