0
داکتاپمجله سلامت و پزشکیدانشنامه سلامت داکتاپ

دانشنامه سلامت داکتاپ

7 Aabaan 9949 بازدید
7 Aabaan 139949 بازدید

 

زنان زایمان

همیشه خانوم ها برای بهداشت جنسی و جسمی خود به متخصص زنان زایمان نیاز داشته اند. برای حاملگی و همچنین مراقبت های دوران بارداری تا زمان زایمان وجود یک متخصص زنان و زایمان ضروری است. حتما در طول زندگی خود با اختلال های بدنی مانند قاعدگی دچار شده اید در همه شرایط ذکر شده پیدا کردن یک پزشک خوب بسیار مهم است. آیا تجربه و دانش کافی دارد، بقیه مراجعان درمان شده اند و از پزشک راضی هستند؟ همه این پرسش ها ضروری است و قبل از مراجعه باید پاسخ آن را بیابید. 

از جمله دلایلی که نیاز است به متخصص زنان زایمان مراجعه کنید:

چسبندگی رحم

چسبندگی داخل رحم و چسبندگی داخل لگن دو بیماری زنان است که میتواند به نازایی، سقط جنین و تغییر در عادت ماهانه شود. به چسبندگی رحم، سندرم آشرمن هم گفته می شود. به همین دلیل نیاز است به آن توجه کنید و تحت مراقبت یک دکتر زنان و زایمان باشید. 

دیابت بارداری

دیابت بارداری Gestational diabetes mellitus یکی از انواع بیماری دیابت است که چنانکه از نام آن برمی‌آید، مختص به دوران بارداری بوده و بدین ترتیب از سایر اختلالات مرتبط با قند خون (دیابت نوع 1 و نوع 2) افتراق می‌یابد. طبیعتاً انواع دیگر دیابت نیز ممکن است از قبل وجود داشته و در طی بارداری تشدید یابند. این بیماری‌ها همگی سیر تکاملی جنین و سلامت مادر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند؛ با این حال، دیابت بارداری به‌طور بخصوص تحت عنوان عدم تحمل گلوکز (قند خون) در طول بارداری تعریف می‌گردد. مادران مبتلا به دیابت بارداری، سابقه‌ای از ابتلا به اختلالات بالا بودن قند خون را پیش از بارداری ذکر نمی‌کنند و این بیماری اغلب پس از زایمان خودبه‌خود بهبود می‌یابد. با این حال مادرانی که در دوران بارداری خود، سابقه‌ای از دیابت بارداری داشته اند، در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به اختلالات عدم تحمل گلوکز (دیابت نوع 2) در آینده خواهند بود. 

حاملگی خارج از رحم

اگر تخمک آزاد شده از تخمدان در لوله فالوپ یا لوله رحمی با اسپرم لقاح کند و سپس تخمک بارور وارد رحم شده و در دیواره رحم لانه گزینی کند، بارداری طبیعی رخ داده است. حال اگر این تخمک بارور در هر جایی به جز دیواره رحم لانه گزینی و رشد کند، حاملگی خارج از رحم شکل گرفته است.

حاملگی خارج از رحم خیلی شایع نیست و در درصد کمی از زنان باردار رخ میدهد و البته عواملی وجود دارد که احتمال بروز حاملگی خارج از رحم را افزایش میدهد. این رخداد برای سلامت مادر بسیار خطرناک است و به محض تشخیص، فرایند درمان باید آغاز شود. اگر حاملگی خارج از رحم رخ دهد، امکان ادامه بارداری وجود ندارد و جنین باید از رحم خارج شود در غیر این صورت این وضعیت موجب مرگ مادر در اثر خونریزی شدید میشود.

سرطان رحم

سرطان رحم به معنی رشد بیرویه و بدخیم هر نوع از سلول‌هایی است که بافت رحم را تشکیل میدهند. تراکم سلول‌های سرطانی موجب شکل گیری تومور بدخیم میشود. البته به رشد سلول‌های غیرسرطانی، تومور خوش خیم گفته میشود. تقریبا سه درصد از زنان به سرطان رحم مبتلا میشوند و احتمال ابتلا به سرطان رحم در زنان پس یائسگی افزایش مییابد. این سرطان به اندازه سایر سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان رایج نیست ولی با این وجود، باید به اندازه سایر سرطانها جدی گرفته شود و تا جای امکان از آن پیشگیری شود. 

روانشناسی

روان سالم آرزوی هر انسانی است. زمانی که درگیر سوگ، افسردگی، اضطراب، استرس، مشکلات خانوادگی و دیگر مشکلات ذهنی هستید احساس نیاز بسیاری به کمک گرفتن میکنید. فردی یا چیزی که به همراهی شما بیاید و شمارا در حال خوب و تعادل قرار دهد. انسان از ابتدای تولد با مسائل متفاوت ذهنی روبه روست و تا لحظه مرگ نیز این نیاز وجود دارد. همه افراد فکر میکنند زمانی که به مشکل بر میخورند باید به روانشناس مراجعه کنند ولی این تفکر بسیار غلط است شما برای شناخت خود و رفتار های برآمده از تکانه های مختلف به روانکاو و روانشناس نیاز دارید. مراجعه به روانکاو مانند پیشگیری از بیماری های جسمی است با این تفاوت که شما از احساسات و روان خود مراقبت میکنید.  

افسردگی

مهم است که بدانیم اختلال افسردگی یک عادت رفتاری و یا خصوصیت شخصیتی نیست. افسردگی یک بیماری ذهنی و اصلی‌ترین عامل ناتوانی در جهان است. مهم است که بدانیم اختلال افسردگی یک عادت رفتاری و یا خصوصیت شخصیتی نیست. افسردگی یک بیماری ذهنی و اصلی‌ترین عامل ناتوانی در جهان است. اما افسردگی یک جنگ درونی است و به علت فرهنگی که آن را قبیح می‌داند ممکن است به بیرون راه پیدا نکند.

اوتیسم

اوتیسم یا به بیان صحیح‌تر اختلال طیف اوتیسم (Autism spectrum disorder) به طیفی از اختلالات عصبی-رشدی گفته می‌شود که برجنبه‌های مختلفی تاثیر می‌گذارد. اوتیسم در تعامل با دیگران و درک افراد از دنیا تغییراتی ایجاد می‌کند؛ یعنی افراد اوتیستی دنیا را به نحو دیگری می‌بینند و قادر به برقراری ارتباط معمولی با دیگران نیستند. طبق آمارها و برآوردهایی که انجام شده، شیوع این اختلال در ایران، حدود ۱ در هر ۱۵۰ نفر در نظر گرفته می‌شود. 

روانکاوی

روانکاوی یا روان تحلیل‌گری یکی از شناخته شده‌ترین شاخه‌های روان درمانی در دنیا است. همه ما کمابیش با روانکاوی آشنا هستیم ولی بیشتر ما آن را به خوبی نمی‌شناسیم و تصویر درستی از آن نداریم. اول از همه باید بدانید که روانکاوی معادل مشاوره یا روان درمانی(تراپی) نیست، بلکه یکی از انواع آن است. دوم باید بدانید که هدف از روانکاوی، کمک به درمانجویان برای شناخت بهتر خواسته‌ها، امیال و نیروهای ناخوآگاه خود است که می‌توانند بر رفتار، عواطف و احساست کنونی‌ فرد تاثیر بگذارند. 
این شاخه از روان درمانی براساس نظریات و تلاش‌های زیگوند فروید بنا شده که در واقع به عنوان بنیان گذار مکتب فکری روانکاوی یا روان تحلیل‌گری (Psychoanalysis) شناخته می‌شود. شما میتوانید روانشناس مناسب خودرا در داکتاپ پیدا کنید.

 

بازی درمانی

بازی درمانی یک نوع روش مشاوره یا روان درمانی است که بیشتر برای کودکان کاربرد دارد. بازی درمانی به این دلیل ابداع شد که بسیاری از کودکان نمی‌توانند احساسات خود را نشان بدهند یا مشکلاتشان را برای پدر و مادر و سایر بزرگسالان بازگو کنند. جلسات مشاوره به بازی کردن معمولی شبیه است ولی پتانسیل این را دارد که کمک‌های شگفت انگیزی به کودک بکند.

درمانگرانی که در حوزه‌ی بازی درمانی تخصص دارند، در حین بازی کودک را مشاهده می‌کنند و از طریق این مشاهده، نسبت به مشکلات کودک آگاهی می‌یابند. درمانگر یا مشاور می‌تواند به کودک کمک کند تا احساسات خود را بررسی کند و با مشکلات و اضطراب‌های خود کنار بیاید. در حین بازی، کودک شیوه‌های مقابله با استرس‌ها را یاد می‌گیرد و می‌آموزد که چگونه رفتارهای نامناسب خود را بهبود بخشد.

قلب و عروق

قلب یکی از مهم ترین اعضای بدن است که بیماری های آن یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در ایران است. سکته قلبی از مهم ترین آنان است. به همین دلیل مراقبت از قلب بسیار مهم و ضروری است. متخصصان قلب و عروق بیماری های افتادگی دریچه میترال، روماتیسم قلبی، سکته قلبی، آریتمی قلبی، گرفتگی رگ و شریان ها، گشادی دریچه میترال، چربی و خون و دیگر بیماریها را درمان میکنند. جراحی هایی مانند جراحی دریچه میترال، جراحی قلب باز، جراحی بای پس را انجام میدهند. خدمات و آزمایش هایی مانند: اکوکاردیوگرافی، آنژیوپلاستی، اکو قلب (نوار قلب)، آنژیوگرافی، میوکاردیت، پریکاردیت را انجام میدهند.

 

 

علائم سکته قلبی

سکته یا انفارکتوس هر عضو، به‌معنای قطع خون‌رسانی به آن عضو و در نتیجه مرگ سلول‌های آن در فقدان اکسیژن (هایپوکسی) و مواد غذایی است. قلب، مغز، دستگاه گوارشی و حتی اندام‌های انتهایی نیز ممکن است دچار سکته و ایسکمی (عدم خون‌رسانی) گردند. در خصوص قلب، این وقفه در خون‌رسانی در سطح عروق تغذیه‌کننده (کرونر) که وظیفه‌ی انتقال اکسیژن و مواد غذایی به سلول‌های عضلانی (میوکارد) قلب را دارند، رخ می‌دهد.

معمولاً برخی عوامل زمینه‌ای، افراد را مستعد بروز سکته‌ی قلبی می‌سازند. این عوامل خطرآفرین همگی به تشکیل پلاک‌های چربی آترواسکلروزی در دیواره‌ی عروق کرونر (و دیگر شریان‌های بدن) انجامیده و قطر داخلی این عروق را کاهش می‌دهند. 

نوار قلب

قلب، مهم‌ترین عضو و پمپ حیات بدن انسان است. انقباض آن (ضربان قلب) و متعاقباً عملکرد خون‌رسانی آن به ارگان‌ها و سلول‌های مختلف، مرز باریک میان مرگ و زندگی را مشخص می‌کند. سلول‌های تشکیل دهنده‌ی بخش قابل انقباض قلب (عضله‌ی میوکارد) از بافت عضلانی مخطط مشتق می‌گردند. سلول‌های مخطط (شامل انواع اسکلتی و قلبی) هم‌چنین در پیشبرد حرکات ارادی بدن از طریق انقباض عضلات موجود در اندام‌ها نقش دارند؛ انقباض از طریق تغییر پتانسیل غشای سلولی عضلات، به‌نحوی که داخل غشا دارای بار منفی گردد (دپلاریزاسیون) میسر می‌گردد. 

دریچه میترال

قلب انسان از چهار حفره تشکیل شده است: دو دهلیز (atrium) در بالا و دو بطن (ventricle) در پایین. حفره‌های دهلیز و بطن از طریق دریچه‌ی میترال Mitral valve (دو-لتی) در سمت چپ و دریچه‌ی تری‌کاسپید Tricuspid valve (سه‌لتی) در سمت راست از یکدیگر جدا می‌شوند. این دریچه‌ها از بازگشت خون به دهلیزها در زمان انقباض قلب (سیستول) جلوگیری می‌کنند. در ابتدای شریان‌های بزرگ (آئورت و شریان ریوی) نیز دریچه‌های سه‌لتی سینی قرار دارند که مانع از بازگشت خون به قلب در زمان دیاستول (استراحت قلب) می‌شوند. 

مغز و اعصاب

متخصص های مغز و اعصاب بیماری هایی که مغز، نخاع، اعصاب پیرامونی و دستگاه عروق مغزی خارج از جمجمه را درگیر میکند مورد بررسی قرار میدهد و راهکار های درمان، پیشگیری و تشخیص را ارائه میدهند.
برای درمان بیماری هایی مانند سکته مغزی، مشکلات ستون فقرات، پارکینسون، سردرد، صرع، آلزایمر، دیسک کمر، ام اس(MS)، آبسه مغزی، مننژیت، تومور های مغزی و غیره باید به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید یا برای تشخیص از مشاوره آنلاین و تلفنی استفاده کنید.

 

پارکینسون

پارکینسون بیماری سیستم عصبی مرکزی بدن است که در آن قسمتی از مغز که حرکت را کنترل می‎کند دچار آسیب می‏شود. این آسیب سیستم عصبی به کاهش سطح دوپامین و واکنش‎های شیمایی مغز که حرکت‏ها را هماهنگ می‎کند منجر می‏شود.
دوپامین نقش مهمی در بسیاری از عملکرد‎های ذهنی و فیزیکی ایفا می‏کند که شامل این موارد می‎شود:

  • حرکات داوطلبانه
  • شناخت
  • حافظه
  • روحیه
  • رفتار عمومی

امروزه تنها در ایالات متحده حدودا 1.5 میلیون نفر از پارکینسون و نشانه ‏های ابتدایی این بیماری که شامل لرزش اندام‎ها، کندی حرکت، سفت شدن اندام‎ها، تضعیف حافظه، بی‎تعادلی در راه رفتن و اختلالت گفتاری است، رنج می‎برند.پارکینسون معمولا با لرزش نه چندان قابل توجه در یکی از دست‎ها شروع می‎شود. در مراحل ابتدایی ممکن است صورت بیمار نشانه‎های مختصر نشان دهد. بازوها شاید هنگام راه رفتن کنار بدن تکان نخورند و حرف زدن برای بیمار مشکل شود. 

علائم اولیه ام اس

بیماری مالتیپل اسکلروزیس که به طور خلاصه «ام اس» نامیده میشود، روز به روز افراد بیشتری را درگیر خودش میکند. ام اس نوعی بیماری خودایمنی در بخش سیستم عصبی مرکزی یعنی مغز و نخاع است. بیماری خودایمنی یعنی سیستم دفاعی بدن به اشتباه به خودش حمله میکند. ام اس به میلین اکسینهای مغز و نخاع حمله میکند و آنها را تخریب میکند. این بیماری تقریباً مدرن است و تنها چند دهه از شناخت آن میگذرد. هنوز درمان دقیق و قطعی برای ام اس شناخته نشده است و دوره درمان تنها بر روی کاهش عوارض آن تمرکز دارد. 

فلج بل

اگر یک روز صبح از خواب بیدار شدید و در آینه دیدید که یک طرف صورتتان افتادهاست و نمی‌توانید اعضای همان طرف افتاده را حرکت دهید، به احتمال زیاد به فلج بل یا فلج صورت مبتلا شده اید. البته نگران نباشید. این سستی، سفتی یا افتادگی عضلات صورت موقت است و دوباره می توانیم سلامت خود را بازیابید. در موارد بسیار نادری، فلج بل دو طرف صورت شما را درگیر میکند. 

عده ای از افراد وقتی چنین حالتی را در صورت خود می بینند، گمان میکنند که سکته مغزی کرده اند اما در واقع این فلج ناشی از التهاب عصب هفتم جمجمه است، عصبی که اصطلاحاً به آن عصب صورت گفته میشود و وظیفه آن کنترل و حرکت عضلات صورت است.

پوست، مو و زیبایی

پوست و مو دو قسمت از بدن هیتند که بسیار در زیبایی ما تاثیر دارند. بیماری های ویروسی و میکروبی بسیاری است که پوست را با مشکل مواجعه میکند از جمله خال، تبخال، زگیل تناسلی، اگزما و ... . با توجه به اینکه پوست و مو در معرض دید خودمان و اطرافیان است علاوه بر درمان خود باید زیبایی ان نیز حفظ شود. به همین دلیل پیدا کردن بهترن پزشک که علاوه بر دانش تجربه و مهارت کامل داشته باشد ضروری است. 

اگزما

درماتیت یا اتوپیک درماتیت (در اصل رایج‎ترین نوع اگزما است)  یا اگزما به وضعیتی اطلاق می‎شود که موجب قرمز شدن و خاریدن پوست بدن شود. در اصل اگزما عنوانی برای مجموعه‎ای از شرایط است که موجب خارش، التهاب  و ظاهری جوش مانند بر روی قسمتی از پوست می‎شود که ممکن است به رنگ قرمز روشن، خاکستری، بنفش و یا حتی طوسی در رنگ پوست‎های تیره‏ تر باشد.  اگزما در میان کودکان بسیار رایج است و به‎طور کلی حدود 10 درصد از جمعیت کره زمین از این بیماری رنج می‎برند. اگرچه اگزما بیشتر در کودکان و حتی گاهی پیش از تولد 1 سالگی اتفاق می‎افتد، اما ممکن است در بزرگسالی هم شروع شود و در هر سنی می‎توان برای درمان آن اقدام کرد. 

انواع خال

گاهی از خواب بیدار میشویم و در آینه لب هایی متورم و دردناک را میبینیم که تبخال زده اند و دقیقاً نمی‌دانیم که چرا این‌طور شده است. این تبخال ها در کمتر از دو هفته از بین میروند ولی از آنجایی که واگیردار است، بهتر از در این مدت مراقب اطرافیانمان باشیم. 

تبخال بیماری است که توسط ویروس تبخال ایجاد میشود. اگر ویروس تبخال از طریقی وارد بدن شما شود، هیچ راه خروجی ندارد و تا آخر عمر، همراهتان خواهد بود. این ویروس در نواحی مخاطی و مرطوب بدن فعالیت میکند مثل اطراف یا داخل دهان، بینی و اعضای تناسلی. ولی رایجترین محل تبخال، اطراف لب و دهان است. برای آشنایی بیشتر با ویروس تبخال و شیوه های مقابله با آن، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آفتاب سوختگی

همه راه‎ حل را می‎دانند : برای جلوگیری از آفتاب ‌سوختگی هنگام آفتاب گرفتن باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم اگر می ‎خواهیم پوستی سالم و جوان داشته باشیم و از همه مهم‎تر اینکه از خطر ابتلا به انواع سرطان پوست مانند ملانوما پیشگیری کنیم.

اما با این‎ وجود موقع استفاده از کرم شاید متوجه نشویم که نقطه‎ای از بدن را نادیده گرفته‌ایم؛ یا کرم ضد آفتاب ما منقضی شده است یا کلاه‎ مان به آن اندازه‎ای که تصور می‎کردیم به خوبی از ما محافظت نمی ‎کند. با وجود تمام تلاش‎هایی که کرده‎ایم باز ممکن است با رنگ‎ پوستی به سرخی خرچنگ و در واقع آفتاب ‎سوختگی مواجه شویم و خب آفتاب‎ سوختگی می‎تواند بسیار دردناک باشد و ایجاد خارش کند.

انواع زگیل

زگیل به برآمدگی‎های کوچک و محدودی بر روی پوست اطلاق می‎شود که ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی باشد. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یا همان «اچ ‌پی وی» در واقع رشد سریع سلول‎های بر روی لایه خارجی پوست را شبیه‎سازی می‏کند. زگیل‌ها هزارن سال است که انسان‎ها را گرفتار خود کرده‎اند. بر روی بقایای یک مومیایی 3 هزار ساله آثار زگیل به‎چشم می‎خورد و همچنین در آثار شکسپیر هم به آن‎ اشاره شده است.

 

زونا

ویروس واریسلا زوستر (VZV)، عامل زونا، ویروسی از خانواده‌ی ویروس‌های هرپسی است (هرپس‌ویریده). این ویروس‌ها نسبتاً بزرگ و دارای دی اِن اِی دورشته‌ای هستند که درون پوشش پروتئینی (کپسید) بیست ‌وجهی قرار گرفته و توسط پوشش فسفولیپیدی پوشانده می‌شوند. واریسلا، ویروس هرپس انسانی- 3 (HHV-3) یا هرپس زوستر نیز خوانده می‌شود. بسیاری از ویروس‌های این خانواده با خاصیت نهفتگی در جسم سلولی سلول‌های عصبی و حملات عود مکرر شناخته می‌شوند. 

 

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک بیماری جنسی واگیردار رایج است که هر فردی که فعالیت جنسی دارد می‎تواند به آن مبتلا شود. بیشتر کسانی که دچار این بیماری می‎شوند هیچ نشانه‎ای ندارند. حتی بدون وجود نشانه‎ها و علائم تبخال تناسلی  ‌‌‌‌   همچنان بین شریک‎های جنسی پخش می‎شود. در هر نوع فعالیت جنسی اعم از واژینال، مقعدی و دهانی امکان انتقال تبخال تناسلی ممکن است. تبخال تناسلی به ایجاد زخم و تاول بر روی آلت تناسلی یا حوالی آن منجر می‎شود. حدود 16 درصد از افراد بین 14 تا 49 سال به تبخال تناسلی یا دیگر بیماری‎های مقاربتی مبتلا هستند.

به دنبال دریافت مشاوره از بهترین پزشکان هستید؟

در کوتاه ترین زمان با بهترین پزشکان مشاوره بگیرید.

پیشنهاد بهترین متخصصان
دیدگاه هااینجا محل درج سوالات پزشکی نیست. به این منظور از قسمت مشاوره استفاده کنید.